Bude pro ČR bude problém,nepřijme-li do ledna „Lisabon“?

22.11.2008
čtk

Premiér Mirek Topolánek se mýlí, když tvrdí, že pro české předsednictví EU nebude problémem, pokud Česko do jeho začátku v lednu neratifikuje Lisabonskou smlouvu. Řekl to bývalý předseda Evropského parlamentu (EP) Enrique Barón Crespo ze Španělska, který se v Praze zúčastnil mezinárodní konference o unijní problematice.

Názor představitele socialistické frakce v EP podpořili i zástupci dalších evropských stran. Barón Crespo se i přesto domnívá, že české předsednictví může být úspěšné navzdory mnoha výzvám, které ho čekají.

Topolánek na počátku listopadu oznámil, že Česká republika smlouvu reformující instituce rozšířené EU již letos nepřijme. Stane se tak podle něj nejspíš v prvním čtvrtletí příštího roku. Pro české předsednictví to však nebude žádná výraznější komplikace, uvedl tehdy Topolánek.

S tím však expředseda EP Barón Crespo nesouhlasí. Bude to velký problém, řekl nynější europoslanec. Předsednictví (Evropské) radě přirovnávám k dirigentovi. Musí znát partituru, kterou bude hrát, a musí s ní souhlasit, dodal s tím, že unie potřebuje předsednictví, které bude problémy řešit, ne je vytvářet. Otázka Lisabonské smlouvy se podle něj bude odrážet v přípravách voleb do Evropského parlamentu, které připadají na konec českého předsednictví, ve společné zahraniční politice unie nebo v jejím boji s finanční krizí.

Stejný názor má i britský poslanec liberální frakce v EP Andrew Duff, který se nezdráhal použít silnější slova. Pokud tomu Topolánek věří – je blázen. Pokud si to nemyslí, klame lidi, komentoval premiérovo vyjádření. Duff byl stejně jako jeho španělský kolega hostem konference sdružení Evropské hodnoty uspořádané kvůli blížícím se evropským volbám. Ty se budou konat v červnu příštího roku.

Fóra se zúčastnil i český europoslanec Josef Zieleniec, který je v EP členem nejsilnějšího klubu lidovců a konzervativců (EPP/ED). Ten dopady nepřijetí Lisabonské smlouvy na české předsednictví přirovnal k soužití ve velkém domě. Myslíte, že vám sousedi pomůžou, když jim děláte problémy? poznamenal bývalý ministr zahraničí. Další evropské státy to Česku vrátí, až bude během vedení unie potřebovat jejich podporu, myslí si představitel frakce, jejímiž členy jsou i europoslanci Topolánkovy ODS.

Reformní dokument přijaly parlamenty 25 států sedmadvacítky, naposledy ve čtvrtek parlament švédský. Aby mohl začít platit, musí ho ratifikovat všechny členské země. V Česku se čeká na verdikt Ústavního soudu, zda smlouva není v rozporu s ústavou. Padnout by mohl v úterý. Až poté se jí budou zabývat zákonodárci. V jediném Irsku rozhodovali o nástupci neúspěšné euroústavy občané v referendu a v červnu ho odmítli.

Barón Crespo přesto nesouhlasí s názory některých, že česká vláda kvůli problémům vyvolaným světovou ekonomickou krizí, náročné unijní agendě i kvůli napjaté vnitropolitické situaci v ČR předsednictví nezvládne. Malá země může být dobrým předsedou, tvrdí španělský politik, který stál v čele EP v letech 1989-1992. Příkladem je podle něj Dánsko, za jehož vedení unie v druhé polovině roku 2002 byly dokončeny přístupové rozhovory s deseti uchazeči, kteří vstoupili do EU v roce 2004. Jedním z nich byla i Česká republika.

Autor: Euroskop

Sdílet tento příspěvek