26.10.2008
čtk
České předsednictví EU podle prezidenta Václava Klause nebude nijak důležité. Předsednictví je podle něj významné, když ho vykonává velká země, jako Německo nebo Francie.
Menší země ale nemají na chod unie takový vliv. Klaus to dnes řekl v Nedělní partii v televizi Prima.
Všichni dobře víte, že si nikdo nepovšiml, že v první polovině letošního roku bylo prezidentství malého Slovinska. Prostě tam se nic nestalo, protože ta země nemá politickou sílu, aby něco ovlivnila, uvedl Klaus. Podobná situace podle něj bude i v rámci českého předsednictví.
Česko by unii mělo předsedat v první polovině příštího roku. Někteří západoevropští politici a média v tomto týdnu zpochybnili schopnost Česka předsedat unii v době celosvětové finanční krize. Mimo jiné v této souvislosti upozorňují na euroskepsi Klause a některých politiků ODS.
Podle Klause Evropu ovládají čtyři velké země, a to Německo, Velká Británie, Francie a Itálie. Ty čtyři velké země ovlivňovaly situaci v Evropě před 80 lety, 70 lety, dneska a budou asi vždycky, uvedl. Upozornil přitom na to, že stejné země v září 1938 podepsaly také mnichovskou dohodu, v níž vyjádřily souhlas s Hitlerovým požadavkem na rozsáhlé pohraničí oblasti Československa. Prý to není jeho myšlenka, ale přečetl si komentář, který na to poukázal. Stejné země patří i k zakladatelským státům EU. ČR by si proto podle prezidenta neměla hrát na to, že svým předsednictvím něco změní. Myslí si, že by pomohlo, kdyby se menší země byly schopny spojovat a sjednocovat, aby prosadily své postoje. Já to ale zatím nevidím, dodal.
Klaus znovu zopakoval, že nesouhlasí s Lisabonskou smlouvou, která má reformovat evropské struktury, ani s klimatickými opatřeními, kterými chce EU bojovat proti globálnímu oteplování. Trápí ho prý, že česká vláda chce obojí schválit. Domnívá se, že to ODS v čele s Mirkem Topolánkem ubralo některé hlasy v krajských a senátních volbách.
Česko patří k posledním státům, které Lisabonskou smlouvu po jejím zamítnutí v Irsku dosud neratifikovaly. Čeká se na to, až Ústavní soud posoudí soulad smlouvy s českou ústavou. Teprve po jeho závěrech se k ní může vrátit parlament. Klaus v této souvislosti připomněl, že na posouzení smlouvy ústavním soudem čeká i Německo. Až poté ji podepíše spolkový prezident Horst Köhler. Německo nemá ratifikovanou Lisabonskou smlouvu do dneška, ale každý nás velmi silně poučuje, řekl.
Vyhnul se však odpovědi na otázku, co by udělal, kdyby smlouvu schválil český parlament. Já to považuji za tragický omyl, tu Lisabonskou smlouvu, nikdy jsem neřekl nic jiného. To je všechno, co k tomu teď chci říci, uvedl.
Naopak zdůraznil svou podporu záměru vybudovat na území ČR americký radar protiraketové obrany, o kterém by příští týden měli hlasovat poslanci. Nemyslí si ale, že se dá označovat za hlavní čin vlády za čtyři roky. To bych já si od té vlády přál víc věcí, poznamenal. Vadí mu také úvahy o dohodě vlády s opozicí podpořit radar výměnou za přijetí Lisabonské smlouvy. Obě věci se podle něj nedají srovnávat. Radar oproti zásadnímu posunu naší samostatnosti v rámci více a více supernacionální Evropy, oproti tomu radar je maličkost, míní.
Klaus věří, že k současné finanční krizi bude mít vláda racionálnější postoj, než jaký má většina evropských zemí. Takže v tomto smyslu nemyslím, že by naše vláda táhla dramatičnost reforem, extenzi zásahů státu do všeho možného i nemožného. To já věřím, že premiér (Mirek) Topolánek (ODS), ani ministr financí (Miroslav Kalousek – KDU-ČSL) by v tomto smyslu nebyly tahouny těchto iracionálních kroků, které se dějí, prohlásil.
Autor: euroskop