11.10.2008
čtk
Deset let od podpisu Česko-německé deklarace a založení Česko-německého fondu budoucnosti se myšlení lidí v obou zemích obrátilo do budoucnosti.
Na desáté konferenci Česko-německého diskusního fóra v Plzni to dnes ČTK řekl Ladislav Cabada, děkan Filosofické fakulty Západočeské univerzity, která akci s 235 účastníky zajišťovala. Debatující podle něj řešily potřebu dívat se dopředu, aniž by se minulost zametla pod koberec.
Fórum vždy jednou za rok svolá lidi, kteří se chtějí o česko-německých vztazích bavit, uvedl. Jeho rada, v níž jsou paritně zastoupeni Češi a Němci, vybere podle aktuální politické situace a veřejné diskuze téma, které je pro vztahy mezi zeměmi důležité. Politici, akademici, ekonomové a studenti se dnes bavili na téma subsidiarity.
Vychází z katolické sociální nauky, podle níž mají být věci řešeny na nejnižší možné úrovni. U nás to bývá hodně zaměňováno s bojem států proti bruselskému centralismu a je zdůrazňováno, že státy mají právo řešit si věci samy. Nicméně stejné státy sdělují níže do regionů, že tam už subsidiarita neplatí a je potřeba centralizovat, řekl Cabada.
Díky tomu, že Německo je spolková a federativní země, která dlouhodobě řeší podobné problémy, může se podle diskutujících ČR mnohé naučit. Německý ústavní soudce vysvětloval, jak se řešily spory mezi spolkovou vládou a zeměmi i mezi Německem a EU. Původní katolicko-sociální subsidiarita se podle něj transformovala do politické roviny a je zapsána v Maastrichtské smlouvě a od té doby se jí unie zabývá.
Nicméně každý si ji vykládá, jak potřebuje. EU říká, pošlete nám kompetence tam, kde chceme my, a zbytek vám necháme. Země říkají, všechno si ponecháme a samy rozhodneme, protože to je subsidiarita, vysvětlil děkan. Velká diskuze se proto vede o tom, kdo bude rozhodčím těchto sporů a stanoví správnou úroveň k řešení věcí.
Z příspěvků vyplynulo, že subsidiarita nemůže být založena na jednosměrném procesu. Diskuze v EU se musí vrátit nikoli k tomu, co potřebuje Evropa kvůli svému posílení, ale k tomu, co se dá vrátit zpět na úroveň států a ještě níž. Tato diskuze se na politické úrovni vůbec nevede a hovoří se pouze o tom, co se pošle do Bruselu, dodal Cabada.
Jeden diskuzní panel se věnoval právě nejnižší úrovni jako jsou ochrana drobných památek, hřbitovů a desítky vzniklých česko-německých školek a podobně. Ty velmi dobře fungují a zespoda budují subsidiaritu. Tu školku určitě nemusí zřídit Brusel, tu si mohou zřídit lidé ve vesnicích, které leží u hranic, uvedl děkan.
Autor: euroskop