10.09.2008
čtk
Velitel ruských strategických raketových sil Nikolaj Solovcov dnes nevyloučil, že se objekty americké protiraketové obrany v ČR a v Polsku mohou stát cílem pro ruské rakety. Výhledově se jeho vyjádření vztahuje i na jiné podobné objekty. Moskva by tak zajistila, že nebude snížen potenciál ruského jaderného odstrašení, odpověděl generál na novinářskou otázku ohledně možné reakce na rozmístění prvků amerického obranného systému ve východní Evropě. Zdůraznil přitom, že Rusko devalvaci tohoto svého potenciálu nepřipustí.
Podle už podepsaných dohod se Spojenými státy má být v České republice umístěn radar a v Polsku deset antiraket jako součást zamýšleného amerického protiraketového štítu. Rusko považuje štít za hrozbu pro svou bezpečnost.
Jsme nuceni přijímat odpovídající opatření, která za žádných okolností nedovolí devalvaci ruského potenciálu jaderného odstrašení. A nemohu vyloučit, že v případě, že nejvyšší vojensko-politické vedení země přijme odpovídající rozhodnutí, mohou být jako cíl pro část našich raket zvoleny jak objekty protiraketové obrany v Polsku a v České republice, tak v delší perspektivě i jiné podobné objekty, řekl Solovcov.
Zvláštní znepokojení ruského vedení nevyvolávají podle něho ani tak polské antirakety a český radara, ale spíše to, že ohledně vytvářeného amerického globálního systému protiraketové obrany nevládne transparentnost.
Kdyby Američané přijali právní závazek, že umístí jen deset raket v Polsku a jeden radar v České republice a že tam nikdy nic dalšího stát nebude, bylo by možné se s tím smířit. Ta desítka antiraket není schopna doopravdy devalvovat potenciál úderné skupiny raketových vojsk, i když samozřejmě určitý negativní důsledek by mohla mít. Ale jde o to, že USA na sebe nechtějí brát žádné právní závazky a jen pořád tvrdí: my vás neohrožujeme. Mezinárodní právo bere v úvahu pouze dokument. Ale dokument, který by říkal, že podoba americké protiraketové obrany bude taková a taková, tu není, prohlásil generál.
Oznámil dále, že do konce roku uskuteční ruská raketová vojska čtyři pokusy s odpálením mezikontinentálních balistických raket, mezi nimi i rakety RS-24. Ta bude mít podle něho vícenásobnou hlavici se zásadně novým vojenským vybavením. Raketa byla už dvakrát úspěšně vyzkoušena loni, řekl Solovcov.
Hovořil také o raketě Topol-M a prohlásil, že její vlastnosti prakticky znemožňují její zaznamenání systémy protiraketové obrany. Dodal, že do konce letošního roku budou mít ruská raketová vojska 65 odpalovacích stanovišť pro Topol-M.
Autor: oez