Maďarsko zastavilo vyšetřování kauzy Gripen

14.08.2008
čtk

Maďarsko zastavilo vyšetřování údajné korupce v kauze pronájmu stíhaček Jas-39 Gripen od švédského výrobce Saab. Nejvyššímu státnímu zastupitelství se nepodařilo prokázat, že při uzavírání smlouvy o pronájmu letadel došlo ke spáchání trestného činu, napsal deník Népszabadság.

Rozhodnutí o zastavení vyšetřování podle deníku pravděpodobně povede i k ukončení práce parlamentní komise, která měla sporný pronájem prošetřit. Népszabadság spekuluje, že důvodem zastavení vyšetřování je fakt, že k údajnému trestnému činu mělo dojít v roce 2001 a je už tedy promlčený.

O pronájmu 14 gripenů rozhodla v roce 2001 konzervativní vláda Viktora Orbána. Maďarsko zaplatí za desetiletý pronájem 210 miliard forintů (21,5 miliardy korun). Předtím Maďarsko dlouho vyjednávalo s konkurentem Saabu, společností Lockheed. Podle současné vlády socialistů a liberálů se většina expertů před podepsáním kontraktu vyjadřovala pro americké stíhačky.

S podezřením na korupci při pronájmu gripenů v Maďarsku a Česku přišla v roce 2007 švédská televize STV. Britský koncern BAE, který tvoří konsorcium se Saabem, údajně na úplatcích pro maďarské představitele utratil 8 milionů dolarů (130 milionů korun).

Maďarská média uváděla v souvislosti s údajnými úplatky jméno rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, který měl působit jako prostředník i v případě uzavírání smlouvy s Českou republikou. Mensdorf-Pouilly veškerá obvinění označil za nepodložená.

Česká vláda si gripeny pronajala ve stejném roce jako Maďarsko. V souvislosti s obchodem se hovořilo o podezření z korupce, které se ale nikdy nepodařilo prokázat. Bývalý český ministr zahraničí Jan Kavan novinářům švédské televize vydávajícím se za britské agenty v roce 2007 v rozhovoru natáčeném skrytou kamerou řekl, že při obchodu s gripeny dostala úplatky řada vysokých českých politiků. Později ale vše popřel.

Autor: oez

Sdílet tento příspěvek