12.06.2008
čtk
Švýcaři se v referendu vysloví k obnovení dohody o volném pohybu osob s Evropskou unií a k jejímu rozšíření o Bulharsko a Rumunsko.
Dohodly se na tom dnes obě komory švýcarského parlamentu. Kdyby se Švýcaři vyslovili proti, byl by tím ohrožen celý komplex dohod s unií.
Obě komory zákonodárného sboru, Národní rada a Stavovská rada, schválily velkou většinou kompromisní text obou dokumentů, o nichž se bude hlasovat jako o jediném celku. Hlasování se má konat koncem května příštího roku. Kdyby Švýcaři tento balíček odmítli, byl by tím zpochybněn celý komplex bilaterálních vztahů země s EU, neboť ty jsou výslovně podmíněny dalším pokračováním dohody o volném pohybu osob po květnu 2009.
Populistická pravicová Švýcarská lidová strana (SVP), která se staví proti rozšíření dohody o volném pohybu o Bulharsko a Rumunsko, si přeje oddělené hlasování, musela však ustoupit ostatním stranám.
Socialisté, zelení i křesťanští demokraté namítali, že samostatné hlasování nemá smysl, neboť není možno volit mezi volným pohybem osob s EU o 25 členech a s EU o 27 členech.
Slovinsko jako předsedající země unie Švýcary upozornilo na to, že dohoda o volném pohybu nebude prodloužena, nebude-li rozšířena o obě země.
Obě komory parlamentu požádaly vládu, aby předložila zprávu o důsledcích volného pohybu osob nejpozději před příštím rozšířením unie.
Švýcaři se budou moci nyní vyslovovat k volnému pohybu osob pokaždé, když unie přijme nového člena. Příští hlasování se očekává v roce 2010, až bude přijato Chorvatsko.
Švýcarsko, ač není členem EU, se podílí na mnoha jejích programech a aktivitách. Tato země je třetím největším obchodním partnerem unie po USA a Číně. Žije zde a pracuje přibližně 800.000 občanů EU. Z unie pochází 80 procent švýcarského dovozu a směřuje tam 60 procent exportu. Otázka členství v unii čas od času rozbouří hladinu politického života v konfederaci, která se snaží držet stranou evropských sporů a aliancí od začátku 19. století.
Autor: oez