Bratislava a Vídeň usilují o unijní výzkumné středisko

06.05.2008
Sídlo Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) ve Vídni a Bratislavě spojí starou a novou Evropu. Tak argumentovali slovenští a rakouští představitelé při představování společného projektu.

Společná kandidatura Bratislavy a Vídně na umístění sídla vznikajícího Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) je podle slovenských a rakouských představitelů příkladem spolupráce mezi starou a novou Evropou. Na dnešním tiskové konferenci tento projekt představil slovenský ministr školství Ján Mikolaj a rakouský ministr pro vědu Johannes Hahn.

Spolupráce dvou zemí, dvou měst, na tomto projektu dokazuje, že se nám daří odstraňovat mentální hranice, prohlásil Hahn. Dodal, že z projektu by si do budoucna mohly vzít příklad ostatní malé členské země EU, které by samostatně v konkurenci větších států moc šancí na úspěch neměly.

EIT, jehož inspirací je slavný Massachusettský technologický institut (MIT) v USA, by měl unii pomoci na poli vědy a aplikovaného výzkumu. V těchto oblastech totiž Evropa výrazně zaostává za vědeckými velmocemi jako jsou například Spojené státy nebo Japonsko a institut by měl díky vlastním projektům tento rozdíl alespoň zčásti setřít.

Autoři rakousko-slovenského projektu navrhují, aby v Bratislavě sídlila správní rada EIT a jeho finanční kontrola, ve Vídni výkonný ředitel a výkonná rada. Podle zastánců projektu mají obě města bohaté vědecké zázemí, mohou propojit stávající infrastrukturu a jsou od sebe vzdálena jen několik desítek kilometrů. Rakouský europoslanec Hannes Swoboda říká, že díky projektu by region Bratislavy a Vídně lépe srůstal.

Slovinské předsednictví dalo jasně najevo, že preferuje, aby sídlo bylo umístěno v některé z nových členských zemí unie. I to je jeden z důvodů, proč Vídeň, která původně kandidovala samostatně, se nakonec o sídlo uchází společně s Bratislavou. Navíc rakouská metropole již jeden evropský úřad hostí, sídlí v ní Agentura pro lidská práva.

Sídelním městem EIT by se ráda stala také Budapešť a polská Vratislav. V Polsku je ale umístěna Evropská agentura pro správu vnějších hranic a operativní spolupráci (FRONTEX). Vzhledem k požadavkům předsednictví je poněkud překvapivá kandidatura Sant Cugat del Valles, což je předměstí Barcelony.

Debaty o tom, ve kterém městě sídlo EIT vznikne, by měly vyvrcholit na radě pro konkurenceschopnost na konci května. Pokud by se tam zástupci členských států dohodli, pak by definitivní rozhodnutí mohlo být potvrzeno v červnu.

Na rozjezd institutu, který má fungovat jako určitá propojená síť vědeckých pracovišť, se v první fázi do roku 2013 počítá s částkou 308,7 milionu eur (asi 7,8 miliardy korun) z unijního rozpočtu, další prostředky by měl poskytnout soukromý sektor.

Česká republika by se ráda ucházela o sídlo jiné unijní agentury – té, která bude mít na starosti správu jednoho z nejdražších a také nejambicióznějších projektů unie, navigačního systému Galileo. V tomto případě se však bude rozhodovat později než o osudu sídla EIT.
čtk, oez

Sdílet tento příspěvek