24.04.2008
Český prezident Václav Klaus v přednášce o budoucnosti Evropy v berlínské Bertelsmannově nadaci varoval před ohrožením svobody nadnárodními institucemi, brzděním hospodářského rozvoje sociálními systémy a „enviromentalismem“ a před oslabováním národních států v Evropě.
Klaus varoval před mocí evropských institucí a nevládních organizací, které prý ohrožují svobodu a demokracii. Ta podle něj může fungovat jen na úrovni národních států. Hospodářský růst podle Klause podvazuje náročnost evropských sociálních systémů a enviromentalismu, jehož šíření prý racionálně uvažující lidé nedostatečně vzdorují.
Na přímý dotaz jednoho z posluchačů, na jaké úrovni by si evropskou integraci představoval, Klaus odpověděl: Kvalitativně by to bylo zpět před Maastricht, ale to je zjednodušení. Maastrichtská smlouva v roce 1993 vytvořila Evropskou unii s novými politickými strukturami.
Ke komentáři Klausovy přednášky byl vyzván bývalý německý prezident Richard von Weizsäcker. Očekávaný střet argumentů se však nekonal. To, co jsme od vás slyšeli, považuji za velmi zdravé. A co je zdravé, nemusí být vždy příjemné, řekl. Křesťanskodemokratický politik a právník však podotkl, že dnešní svět musí řešit i úkoly, na jejichž řešení potřebujeme evropské instrumentarium.
Klaus si při přednášce vypomáhal hudebními analogiemi. Beethovenova Óda na radost, která se stala hymnou EU, podle něj symbolizuje romantické snění o budoucnosti. Na druhé straně jsou reálně existující zájmy, které symbolizují kakofonie Arnolda Schönberga. Óda na radost, patetický hymnus, jenž je podle Klause jen umělým přívěskem Deváté symfonie, neodráží realitu.
Touha po všeobecném sbratření lidstva je bezpochyby něčím chvályhodným, avšak nemá s realitou své doby, ale ani dneška a všech období, která si dokážeme představit, nic společného, prohlásil český prezident. Jediná nefalšovaná Óda na radost se nazývá svoboda, podtrhl.
Podle Klause by Evropská unie a celá Evropa měla zůstat mnohohlasná a hraná v různých tóninách. Nikdo by se neměl pokoušet tvořit jednu hudbu, nikdo by se neměl pokoušet být veledirigentem, shrnul Klaus poselství své berlínské přednášky další hudební analogií.
Autor: oez, čtk