17.04.2008
Evropa si v globální ekonomické soutěži nevede podle premiéra Mirka Topolánka zdaleka tak dobře, jak by to odpovídalo jejímu průmyslovému, technologickému, výzkumnému a vzdělanostnímu potencionálu.
Dosud je však její zaostávání proti Spojeným státům, Číně nebo Indii překrylo mimo jiné bohatstvím kontinentu, řekl dnes Topolánek na konferenci Proměny Evropy 2008.
Topolánek zdůraznil, že Evropa by měla učinit rázné změny. Jinak by se podle něj současný vývoj mohl negativně projevit na životní úrovni jejích občanů, i když se Evropané zatím mají daleko lépe než Číňané nebo Indové.
Podle českého premiéra je však zaostávání zřejmé zejména ve srovnání s USA. Nejlépe je to vidět na stavu evropské vzdělanosti, na stavu vědy a výzkumu, na inovačním potencionálu, podotkl. Doplnil, že mezi 20 nejprestižnějšími univerzitami na světě jsou jen dvě v Evropě, jedna v Japonsku a zbytek ve Spojených státech. Podobná situace je podle něj i v oblasti výzkumu. Propast mezi Evropou a zbytkem světa v oblasti výzkumu a vývoje se hrozivě rozevírá, zdůraznil.
Premiér uvedl, že Evropa, která nebude tuhým unifikovaným monolitem, by měla být otevřena novým členům a neměla by klást překážky volnému obchodu. Měla by také dále šířit prostor svobody, bezpečí a prosperity. Problémem Evropy jsou podle Topolánka přehnaná regulace, komplikované a vysoké daně, vysoké sociální výdaje nebo nízká efektivita vysokoškolského vzdělání.
Například únorová studie Americké obchodní komory v EU (Amcham EU), kterou si objednal předseda Evropské komise José Barroso, tvrdí, že globalizace již Evropu výrazně obohatila a v příštích letech by se díky ní mohly průměrné roční příjmy domácností v EU zvýšit o 5000 eur (asi 126.000 korun). Podle studie může Evropa také lépe než Spojené státy těžit z kruhu prosperity kolem jejích hranic. Studie však zároveň upozornila, že Evropě se začíná nedostávat kvalifikovaných pracovních sil.
Teze dnešního projevu Topolánka bude vláda prosazovat i během českého předsednictví v EU v roce 2009. Loni kvůli tomu vybrala motto Evropa bez bariér. V souladu s hlavní tezí bude prioritou českého panování v EU posilování konkurenceschopnosti, deregulace, důraz na čtyři základní svobody unie – tedy svoboda pohybu osob, služeb, kapitálu a zboží – a prosazování liberální obchodní politiky.
čtk, oez