Kosovo: Velký pokrok

17.04.2008
Mezinárodní skupina spokojena s vývojem v Kosovu

Mezinárodní řídící skupina pro Kosovo (ISG), která byla ustavena na konci února, dnes vyjádřila uspokojení nad velkým pokrokem, kterého bylo podle ní dosaženo v Kosovu od vyhlášení jeho nezávislosti na Srbsku právě před dvěma měsíci. Skupina na své druhé schůzce ve Vídni uvítala zejména přijetí řady nových zákonů, včetně ústavy, která má vstoupit v platnost 15. června.

Zvláštní pověřenec Evropské unie pro Kosovo, nizozemský diplomat Pieter Feith, který skupině předsedá, vyzdvihl na tiskové konferenci skutečnost, že Kosovo již uznalo téměř 40 států. Mezi nimi jsou skoro tři čtvrtiny členských zemí EU a NATO a s výjimkou Ruska i všechny státy skupiny G8. Česko tak dosud neučinilo.

Skupina podle něj přivítala schválení 19 nových zákonů v Kosovu, týkajících se zajištění práv jednotlivých komunit, decentralizace a ochrany kulturního dědictví. Nová kosovská ústava pak podle ISG splňuje nejvyšší standardy ochrany lidských práv a národních komunit.

ISG zároveň odsoudila násilí, k němuž došlo 17. března vůči příslušníkům mezinárodních jednotek a jež vedlo ke smrti jednoho z nich, a vyzvala všechny strany, aby se zřekly násilí i jakýchkoli provokací a podnikly aktivní opatření proti opakování podobných incidentů.

Skupina se zároveň vyslovila proti záměru srbské komunity uspořádat 11. května na části kosovského území srbské obecní volby.

Skupina zopakovala svou podporu pro mnohonárodní uspořádání Kosova a vyzvala jeho vedení k zintenzivnění úsilí o zapojení všech komunit do vytváření společného státu. Jakékoli uspořádání na základě oddělování jednotlivých komunit by nezajistilo dlouhodobou stabilitu Kosova, uvádí se v závěrečném komuniké.

Feith na dotazy novinářů uvedl, že příprava nové mise Eulex nebyla na programu jednání. Tato mise by měla mít podle informací z Bruselu asi 2000 příslušníků a jejím cílem má být především pomoc Kosovu při vytváření vlastních bezpečnostních a justičních orgánů. Misi by měli tvořit především policisté, právníci a finanční úředníci. Proti jejímu zřízení však již protestovalo Rusko, které ji označilo za porušení rezolucí OSN. O zřízení mise musí rozhodnout zástupci EU a OSN, řekl dnes Feith.

Jeho mluvčí Andy McGuffie ČTK řekl, že ISG nemá žádné rozhodovací pravomoci. Jejím úkolem je dohlížet na realizaci plánu bývalého zvláštního zmocněnce OSN pro Kosovo Marttiho Ahtisaariho a koordinovat mezinárodní pomoc Kosovu. Vytvoření komise bylo součástí plánu bývalého finského prezidenta, který již před dvěma lety navrhl osamostatnění Kosova pod mezinárodním dohledem.

Skupina má zatím 17 členů, mezi nimiž je i Česká republika, která zatím nezávislé Kosovo neuznala. Jejími členy jsou vedle zástupců EU a NATO také představitelé 15 zemí: členové takzvané kontaktní skupiny pro Kosovo s výjimkou Ruska – tedy USA, Německo, Francie, Velká Británie a Itálie – a dále Rakousko, Švédsko, Finsko, Švýcarsko, Česko, Dánsko, Turecko, Belgie, Slovinsko a Maďarsko. Zástupce ČR však na dnešní schůzce nebyl přítomen.
čtk, oez

Sdílet tento příspěvek