09.04.2008
HN.IHNED.CZ
Francie znovu otevřela horké téma jednotného výpočtu základu firemních daní v unii
Vydělaly by na tom silné ekonomiky
Protlačíme jednotný základ daně pro celou Evropskou unii, slibuje Francie. V červenci se Francouzi ujmou předsednictví EU a chtějí této příležitosti využít k přesvědčení odpůrců unifikace daňových systémů ke změně názoru.
Česko se před několika týdny postavilo na stranu zdrženlivých podporovatelů návrhu.
„Už je to na stole opravdu dlouho. Myslíme, že bychom to měli o něco posunout,“ nechala se slyšet francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová.
Francie společně s Německem se již několik let snaží přesvědčit ostatní členské země, že různé daňové systémy nepřinášejí nic dobrého. Každá země má jiný způsob výpočtu daně i jinou sazbu a velké nadnárodní koncerny odvádí daň za každou zemi zvlášť.
Nejprve stejný výpočet
Prvním krokem změn je sjednocení způsobu výpočtu základu daně. Český podnikatel by tak vyplňoval stejné daňové přiznání jako jeho německý protějšek. Měli by stejné odpisy, mohli by si daňově uznat stejné náklady. V pravidlech by měli tytéž výjimky. „Pokládal bych za užitečné, kdyby celá unie měla jednu metodiku výpočtu,“ řekl před časem ministr financí Miroslav Kalousek.
„Líbilo by se nám to. Když vstupujeme na nový trh, musíme se seznámit s jejich legislativou a celým daňovým systémem. Tohle by mohlo odpadnout,“ tvrdí provozní ředitel společnosti CS Cargo Tomáš Faller. Nyní mají pobočky v pěti zemích unie. Podle něj je však zásadní otázkou, jak se základ daně bude počítat: „Pokud to bude to nejhorší ze všech systémů, radost mít nebudeme.“
Všechny členské země se musí dohodnout na tom, jaký výpočet daně je ten nejlepší. Přitom i na českém příkladu je vidět, že může být složité i to, aby se na daňovém systému shodli byť jen členové koalice jedné země. Evropský komisař pro daně Laszlo Kovacs už také připravil pracovní skupinu, která má nejlepší metodu hledat.
Český zisk do Německa
Proti jsou rozhodně Velká Británie, Irsko i Slovensko. A pro je zase Francie a Německo. Proč?
Podle Mariky Konečné z poradenské společnosti KPMG by měla následovat konsolidace daňových základů v rámci velkých firem. Například za všechny české společnosti v německých rukou by tak daň platil jejich majitel. Ovšem způsob dělení zisku mezi Německo a Česko není dosud upřesněn, každopádně na všech dosavadních návrzích by právě velké ekonomiky, jako jsou Německo nebo Francie, vydělaly. Kalousek s konsolidací zisku proto nepočítá, je totiž jasné, že Česko by prodělalo.
Finanční ředitel společnosti Siemens by uvítal, kdyby tato konsolidace fungovala alespoň v rámci Česka. „Znamenalo by to pro nás výrazně méně administrativy, kdybychom za všechny naše české firmy platili jedinou daň,“ vysvětluje.
Autor: Roman Šitner