Konec víz do USA pro Čechy rozhádal unii

28.02.2008
HN.IHNED.CZ

/Od naší zpravodajky/

Česko-americká dohoda, která zajistí našim občanům od podzimu bezvízové cesty do Spojených států, rozdělila Evropskou unii na dva obtížně smiřitelné tábory.

Kritiky „české cesty“ jednání o vízech jsou především staré členské země EU podporované předsedajícím Slovinskem. Tyto země, které mají už nyní s USA bezvízový styk, tvrdí, že by v oblastech, jako je vízová politika, měly členské státy nechat vyjednávaní na Evropské unii. A ne se do něj pouštět – jako v tomto případě Česko – na vlastní pěst.

Zemím původní unijní patnáctky vadí, že po nich Američané nyní mohou chtít obdobu toho, na čem se dohodli s Českem: zvýšení bezpečnostních opatření, například povinnost nechat si cestu dopředu elektronicky posvětit americkými úřady. Na tuhle novinku, která je pro řadu unijních států zatím nepřijatelná, přistoupilo Česko jako vůbec první evropská země.

Na obranu Česka naopak vystupují další „noví“ členové unie ze střední a východní Evropy. Jejich občané, na rozdíl od ostatních Evropanů, musí podobně jako Češi také stát fronty na amerických ambasádách. Už roky také marně čekají na to, až unie podpoří jejich snahu o zrušení víz. Většina z těchto zemí je rozhodnutá s Američany o zrušení víz separátně jednat stejně, jako to udělalo Česko.

Včerejší názorová bitva skončila bez výsledku. Dnes se na společném postoji k „české vízové cestě“ budou pokoušet dohodnout evropští ministři vnitra.

K česko-americkému memorandu se také včera poprvé vyjádřili vysocí úředníci z Evropské komise. Bruselští právníci nyní text slovo po slovu zkoumají a hledají místa, kde by mohl dokument pojednávat o věcech, které jsou ve výlučné pravomoci Evropské unie.

Teprve až budou mít právní rozbor memoranda hotový, rozhodnou se, zda vůči Česku podniknou nějaké právní kroky.

„Není to snadná záležitost,“ řekl mluvčí Evropské komise Johannes Laitenberger. „Komise si ponechává právo přijmout adekvátní kroky,“ dodal mluvčí.

Laitenberger poznamenal, že pokud se postupuje společně, dává to Evropské unii vždy větší vyjednávací sílu se zahraničními partnery, jako jsou Spojené státy.

Komise podle všeho ale jen naplano řinčí zbraněmi. Její úředníci totiž měli už minulý pátek příležitost návrh česko-amerického memoranda v Praze přečíst a navrhnout jeho úpravy.

Z šesti jejich požadavků se českým diplomatům během víkendových jednání s Američany pět podařilo do memoranda dostat. Za to komise včera Česko pochválila.

Většině starých států unie ale vyhovuje status quo, kdy jejich občané mají snadný přístup za „velkou louži“. Proto se snaží jakékoliv vyjednávání s Američany, kteří by se rádi co nejrychleji dohodli na přísnějších pravidlech pro zaoceánské cesty, co nejdéle odkládat.

Autor: Lucie Tvarůžková

Sdílet tento příspěvek