Českem teče „černé“ mléko za miliardu korun

19.02.2008
HN.IHNED.CZ

České zemědělství má problém, který může skončit citelnou pokutou od Evropské komise. A zároveň postihem některých obchodníků s mlékem.

Ministerstvo zemědělství totiž neumí vysvětlit, kam z evidence zmizelo přes sto milionů litrů mléka v hodnotě kolem miliardy korun. Evropská unie přitom vyžaduje u mléka přesnou evidenci. Jeho výroba je omezena kvótami. Za jejich překročení už například v roce 2006 Česko zaplatilo Bruselu asi 150 milionů korun – a to šlo jen o přebytek necelých 17 milionů litrů.

Chyba – nebo podvody?

Současný problém je však mnohem záhadnější. „Zjistili jsme, že v zemi se podle dostupné evidence vyrábí mnohem více mléka, než zpracují mlékárny nebo jde na vývoz. Nikdo neví, kam se ztrácí,“ upozorňuje Michal Němec, šéf Českomoravského svazu mlékárenského, jenž hájí zájmy zpracovatelů.

Svaz vyčíslil například za první pololetí loňského roku „ztrátu“ mléka na 36 milionů litrů. „Je to jen ukázka za určité období. Nesrovnalosti se opakují každý měsíc už nejméně od poloviny roku 2006,“ upozorňuje Němec.

„Doufáme, že je to třeba jen chyba v evidenci. Ani nechci domýšlet, že tak někdo obchází kvóty nebo dokonce placení daní,“ dodává prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

Ale neoficiálně má většina zpracovatelů jasno: S mlékem v rozporu s předpisy obchodují překupníci. Obcházejí kvóty a mohou vyvážet i mléko „načerno“ do zahraničí. Při současném růstu cen je o ně zájem především v Německu.

Navíc mezi mlékárnami převládá názor, že ministerstvo – právě z obav před možnými sankcemi Bruselu, problém schválně neřeší. „Chtějí to zamést pod koberec,“ tvrdí podnikatel, který nechce mít potíže se státními úředníky.

Buďte trpěliví

Spekulacím nahrává i chování úředníků. „Na věci pracujeme, ale prosíme o trpělivost. Někde je chyba, ale nevíme kde,“ vzkázal mlékárnám Miloš Lukášek, vedoucí sekce ministerstva zemědělství.

Jenže podnikatelům trpělivost dochází – upozornili úředníky na problém už loni 5. prosince.

Zemědělští úředníci si od počátku prosince přehazují problém jako horký brambor. „Ptejte se na Státním zemědělském intervenčním fondu,“ doporučil včera ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Jenže ani fond zatím žádné vysvětlení nepodává. A Lukášek z ministerstva není schopen ani naznačit odpověď na klíčové otázky: Zda jde o chybu v číslech, nebo vědomé podvody, a dokdy věc vyřeší.

„V práci jsme pokročili. Ale potřebujeme další údaje, abychom některé varianty mohli vyloučit,“ shrnul výsledky úsilí úředníků za uplynulé dva a půl měsíce.

Vývozci se brání

Faktem je, že ani nikdo ze zpracovatelů zatím nepředložil důkazy, že by farmáři obcházeli výrobní kvóty nebo jinak porušovali zákon.

„Neevidované mléko ale rozbíjí trh, překupníci ho mohou některým mlékárnám dodávat levněji. Je to obrovský problém,“ přiživuje ovšem kauzu i Milan Teplý, ředitel největších mlékáren Madeta.

Právě Madeta přitom vede už řadu měsíců ostré spory o cenu mléka s jihočeskými zemědělci. Ti Madetě část dodávek mléka vypověděli, vozí je raději do německé mlékárny Goldsteig Käserein. Její nákupčí ovšem jednoznačně odmítají, že by nějaké mléko dováželi „načerno“.

„Všechno jde podle předpisů. To byl první požadavek vedení mlékárny,“ říká Petr Neudek, jednatel společnosti Goldsteig Käserein.

„Jsme navíc pod neustálou kontrolou Státního zemědělského intervenčního fondu. Spíš se mi zdá, že problém by skutečně mohl být někde v evidenci,“ dodává.

HN oslovily například také firmu Staněk RV, jež podle zdrojů z mlékáren může mít o poměrech v současném obchodu s mlékem bližší informace. Firma však včera na dotaz neodpověděla.

Potravinářská komora ani mlékárenský svaz se s dosavadním mlčením ministerstva nehodlají spokojit. Toman s Němcem se sejdou ještě tento týden a poradí se, jak úředníky přimět k vyšší výkonnosti.

Chceme vysvětlení

„Určitě nejde jen o nějakou nesrovnalost v údajích. Ta by se nepromítala do výsledků celého půldruhého roku. Potřebujeme věrohodné vysvětlení právě proto, abychom mohli vyvrátit spekulace o podvodech,“ tvrdí šéf mlékárenského svazu Němec. „To, že mléko může putovat načerno do Německa, skutečně vyloučit nemůžeme. A po republice doopravdy jezdí takzvaní přepravci mléka, kteří mohou porušovat naše předpisy. Mléko od farmářů totiž musí jít přímo ke zpracovatelům, bez prostředníků. I tohle chceme od ministerstva vysvětlit,“ dodává.

Nač jsou třeba kvóty?

Evropská komise zatím Česko neupozornila na to, že by překračovalo povolené výrobní kvóty, nebo že hrozí postih za nesrovnalosti v evidenci. Naposledy loni na podzim ale za „přešvihnutí kvót“ potrestala sedm zemí (například i sousední Německo a Rakousko) celkovou pokutou přes 5,5 miliardy korun.

V unii přitom stále sílí hlasy, volající po zrušení kvót. Ty donedávna zaručovaly farmářům i mlékárnám odbyt přebytků za dobré ceny, dotace takové nadvýroby přišly na miliardy eur ročně. V poslední době se však situace otočila. Ceny mléčných výrobků šly vzhůru a po surovině je poptávka. Kvóty tak nyní producentům naopak svazují ruce. Jenže změny v unii přicházejí pomalu.

„Kvóty se přežívají. Počítáme s jejich zrušením, ale ne dříve než v roce 2015,“ říká bruselská agrokomisařka Mariann Fischer Boelová.

Autor: Martin Mařík

Sdílet tento příspěvek