Kosovo se chystá na nezávislost

14.02.2008
HN.IHNED.CZ

Na kopcích v Kosovu se vztyčují obrovské vlajky s černým orlem. Hotely a restaurace připravují zásoby masa, vína a pálenky. Hudebníci kosovské filharmonie, populární zpěváci i soubory tradiční hudby usilovně nacvičují.

Blíží se den vyhlášení nezávislosti Kosova, dosud srbské provincie pod mezinárodní správou a oslavy mají být mohutné. Kosovská vláda na ně vyčlenila milion eur, na ulicích v Prištině se má servírovat maso na grilu a víno zadarmo. Zatím se počítá, že dnem D je neděle 17. února.

Ani usilovné snažení diplomatů z posledních dní kosovské Albánce nezastaví. Dnes má o Kosovu jednat Rada bezpečnosti OSN, o jejíž urychlené zasedání požádalo Srbsko. Jeho spojenec Rusko je proti nezávislosti, ale ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov včera po jednání s kolegy z EU řekl, že nečeká, že by zasedání rady změnilo postoj evropských spojenců či USA, kteří většinou kosovskou nezávislost podporují.

Lavrov zopakoval, že nezávislost Kosova je chyba. „Rusko nepřipravuje pro nikoho za uznání Kosova žádný trest. Jen si myslíme, že je to chyba,“ řekl Lavrov.

V neděli? Nebo jindy?

O datu vyhlášení nezávislosti zatím nebylo nic jistého řečeno kromě spekulací o neděli. Vedení kosovského parlamentu včera uvedlo, že v pátek začne zasedání, na němž se budou urychleně přijímat zákony potřebné k vyhlášení nezávislosti. „Bude to normální zasedání. Na programu je rozpočet, zemědělství nebo zákon o používání trhaviny,“ řekl včera šéf parlamentu Jakup Krasniqi.

Neoficiálně se všichni chystají na neděli. A obávají se, co masové oslavy kosovských Albánců a naopak strach a hněv Srbů přinesou. Jednotky KFOR a policie OSN mají pohotovost.

Nejistota je zejména na severu, který ovládají Srbové a v rozděleném městě Mitrovici, kde už několik dní hlídkují posílené jednotky srbské policie v civilu. „Můj pocit a moje informace jsou takové, že vláda se kvůli obrazu v zahraničí bude snažit to udržet maximálně klidné. Nikdo z albánské strany třeba nebude na mostě v Mitrovici,“ řekl Behar Zogiani, novinář a politický analytik z Prištiny.

Velké násilnosti neočekává ani srbský ministr obrany Dragan Šutanovac. Bělehrad se spíš obává masového odchodu zbylých asi padesáti tisíc Srbů. Premiér Vojislav Koštunica je včera vyzval, aby v Kosovu zůstali.

Srbové chystají odvetu

Srbsko se do poslední chvíle snaží vzniku nového státu v Evropě zabránit na diplomatické půdě. Během dneška chce podle premiéra Vojislava Koštunici srbská vláda anulovat dopředu všechny „nezákonné akty, které by vedly ke vzniku fiktivního státu na území Srbské republiky“.

Srbská vláda má tajný plán akcí, kterými chce na nezávislost Kosova reagovat. Spekuluje se o odpojení internetového a telefonního spojení, o hospodářské blokádě. Nechystá se vojenská akce ani přerušení dodávek energií.

Ze zemí, které uznají Kosovo, chce srbská vláda podle listu Politika odvolat velvyslance. Kosovo asi uzná dvaadvacet ze sedmadvaceti členů EU včetně Česka.

Kosovo se připravuje na co nejrychlejší vyhlášení nezávislosti. Mezinárodní síly NATO (KFOR), jejichž plakáty „zdobí“ Prištinu, sice v Kosovu zůstanou i nadále, správu od OSN ale převezme EU.

Autor: Martin Ehl

Sdílet tento příspěvek