08.02.2008
HN.IHNED.CZ
Kdyby polský premiér Donald Tusk zůstal v Moskvě týden a ne jenom jeden den, jak je na dnešek plánováno, měl by stále o čem hovořit. Seznam polsko-ruských problematických témat je dlouhý a často se dotýkají celé střední Evropy – například dodávky plynu nebo vybudování základen amerického protiraketového deštníku.
Tusk je prvním premiérem po téměř třech letech, který míří do Moskvy. Předchozí konzervativní vláda své vztahy a styky s putinovským Ruskem omezila. Liberály vedená vláda chce naopak s Ruskem hovořit o všem. V otázce americké základny chce Tusk obrousit ruský odpor, v případě plynu si připravit pozici pro vyjednávání o nových dodávkách a o stavbě nového plynovodu, který chystají Němci a Rusové přes Baltské moře. Návštěvu proto provázejí velká očekávání v obou zemích.
Tuskova vláda před dvěma týdny otevřela s Rusy oficiální debatu o americké protiraketové základně. Rusko naopak uvolnilo dovozy polského masa a při zítřejší návštěvě se čeká, že Tusk bude chtít i otevření ruského trhu pro polské ovoce a zeleninu. Za to nabízí, že polská diplomacie přestane blokovat rozhovory o nové partnerské smlouvě mezi EU a Ruskem.
Rusové sami mají zájem na lepším obrazu v Evropě – i pro ně je to důležitý trh. „Struktura rusko-polského obchodu neodpovídá současné potřebě a možnostem,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Michail Kaminin.
Hlavními tématy polsko-ruské debaty jsou ovšem americká základna a plynovod. Tusk chce podle agentury Itar-TASS nabídnout o dvě třetiny levnější variantu pozemního plynovodu z Ruska do Německa ve srovnání s projektem Nord Stream, který plánují ruské, německé a nizozemské firmy přes Baltské moře. „Polsko ten projekt nemůže zablokovat, nemůže se ho ani účastnit. Je příliš drahý,“ uvedl Tusk v rozhovoru pro deník Kommersant.
Rusko ale v otázce plynu tlačí Poláky ke zdi. V roce 2010 skončí jeden ze tří kontraktů na dodávky ruského plynu, na němž je Polsko stoprocentně závislé. V polském Sejmu byla včera bouřlivá debata o otevření nové cesty – pozemního plynovodu z Dánska nebo vybudování terminálu u moře.
O obou projektech se roky hovoří, ale málo se na nich pracuje. Polsko tak bude zřejmě už podruhé během deseti let dotlačeno k tomu, aby s Ruskem vyjednalo nevýhodný krátkodobý kontrakt přes prostředníka. Poslední taková dohoda byla s firmou, kterou – jak se nyní ukázalo – spoluvlastní hlava ruské mafie Semjon Mogilevič. A v roce 2006 ruský Gazprom Polákům vnutil nový ceník, který znamenal růst cen o deset procent.
Donald Tusk také před návštěvou ujistil ruské novináře, že jeho vláda nemá v plánu budovat v Polsku základny NATO. Rusové ale musejí vzít v potaz, že Polsko je členem EU a NATO a jeho vážným spojencem jsou USA.
Tuskova vláda si pro umístění americké základny dala tvrdé požadavky, ale zároveň – na rozdíl od předchozí konzervativní vlády – debatuje s Ruskem. Tusk jede do Moskvy dříve než do Washingtonu. Tam polský premiér zamíří až za měsíc, 10. března.
Autor: Martin Ehl