O statut „evropská firma“ je zájem

24.01.2008
HN.IHNED.CZ

V Česku vznikají takzvané evropské společnosti rychleji než v ostatních zemích Evropské unie. Zatímco v celé EU trvalo více než jeden a půl roku, než byla založena první stovka, v Česku bylo zakládání společností se zkratkou SE umožněno až v květnu loňského roku a podle obchodního rejstříku existuje již takových 27 firem s touto právní formou.

Evropská společnost je druh akciové společnosti založené na základě evropského práva a má usnadňovat tok kapitálu mezi členskými zeměmi unie. První se začaly objevovat začátkem roku 2006.

Tato právní forma umožňuje převod společnosti do jiné země unie s lepším zdaněním či právním systémem, aniž by bylo potřeba podnik například v Česku zrušit. Tajnůstkáře potěší možnost neuvádět akcionáře firmy a povinnost uvádět pouze jednoho člena vedení společnosti. České podnikatele s investičními záměry v tuzemsku může oslovovat možnost vystupovat v Česku jako zahraniční společnost. Při jednání se státem pak mají díky smlouvám o ochraně investic výhody, které domácí firmy nemají.

Lákat může i podnikatele, kteří s českými úřady nevycházejí nejlépe, v případě sporu s úředníky tak stačí firmu převést například do Rumunska a úředníci budou muset své dopisy posílat tam, a to v rumunštině – i tak lákají své klienty společnosti, které předzaložené společnosti prodávají.

Zkratku SE nesou například na Kypru registrované RPG Industries Zdeňka Bakaly a KKCG SE Karla Komárka. V Česku pak dopravce NH Trans a realitní FINEP Holding.

Nejvýznamnější evropskou firmou s touto právní formou podnikání je automobilka Porsche, která má díky svému třetinovému podílu ve skupině Volkswagen vliv i na Škodu Auto.

Založit evropskou společnost je poměrně složité, očekává účast subjektů alespoň ze dvou členských zemí.

To se však v Česku podařilo obejít a svou SE si zde může pořídit i fyzická osoba, která by si svou vlastní založit nemohla.

„Případní zájemci mohou být majiteli SE během 24 hodin,“ uvádí Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online. Právě ta má společně s druhým prodejcem firem společností SMART Office & Companies registrováno dohromady 15 ze zmiňovaných 27 českých evropských společností, které prodávají za částky kolem 180 tisíc korun.

Toho, že by snadná dostupnost evropské společnosti mohla být problémem se nebojí prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

„I bez možnosti stát se evropskou společností řada firem využívala toho, že si může založit společnost v jiném členském státě, aby se vyhnula přímému dohledu českých úřadů. Totéž mohou nyní dělat možná o něco snadněji, nicméně nelze usuzovat, že by se počty takových postupů nějak zvyšovaly,“ prohlašuje šéf Hospodářské komory.

Autor: Roman Šitner

Sdílet tento příspěvek