Polsko tlaku Ruska nemíní ustoupit

22.01.2008
HN.IHNED.CZ

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski během své návštěvy Moskvy bojoval i s běžnými klišé a předsudky mezi oběma zeměmi.

/Od našeho zpravodaje/

„Poláci jsou rusofobové, kteří dobrovolně hrají roli trojského koně USA v Evropě,“ to je nejběžnější klišé, které můžete slyšet z kremelských kruhů.

Změnit tento pohled i vzájemné vzaty se pokusil polský ministr zahraničí Radoslav Sikorski během své návštěvy Moskvy.

Obavy Moskvy

Hlavními body jeho jednání byly otázky spojené s umístěním amerického systému protiraketové obrany v Polsku a Česku a několikaměsíční spor mezi Varšavou a Moskvou ohledně nové podoby strategické smlouvy Ruska s Evropskou unií.

Podle včerejšího prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova po schůzce se Sikorským „nebude Moskva vytvářet tlak na Polsko ani na žádnou další zemi kvůli otázce případného vzniku prvků americké protiraketové obrany ve střední Evropě“.

„Chceme, aby byly vyslyšeny a pochopeny naše obavy,“ poznamenal Lavrov. Dodal, že ruská strana oceňuje připravenost nové polské vlády o tomto tématu s Ruskem diskutovat. Radoslav Sikorski nicméně zdůraznil, že „rozhodnutí přijmou vlády USA a Polska“, a prohlásil, že obrana Evropy před raketami je i v zájmu Ruska. Ruské stanovisko včera nepřímo podpořil i slovenský premiér Robert Fico. Podle agentury AP včera kritizoval plány na rozmístění prvků americké protiraketové obrany v zemích sousedících se Slovenskem. V projevu ke členům Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku označil tento projekt v Česku a Polsku za zbytečný.

Šéf polské diplomacie při jednání se svým ruským kolegou rovněž zmínil, že jeho země je připravena ukončit své veto na jednání o nové podobě strategické smlouvy mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

„V našich vzájemných kontaktech jsme připraveni k pragmatismu,“ prohlásil Sikorski.

V prosinci zrušilo Rusko embargo na dovoz polského masa, které bylo hlavním a oficiálním důvodem polských obstrukcí znemožňujících podpis nového základního dokumentu určujícího rámec spolupráce EU a jejího největšího dodavatele energetických surovin. „Jsem rád, že embargo už je historií,“ dodal Sikorski.

Nicméně zásadní zlepšení vztahů ještě není v dohledu, třebaže se včera Sergej Lavrov během tiskové konference snažil vyvolat co nejoptimističtější dojem.

Napětí přetrvává

Na vině jsou obě strany. „Nejdřív postkomunistická vláda a prezident se snažili ze všech sil se distancovat od Ruska, aby nemohli být označeni za loutky Moskvy.

Potom se Rusko v 90. letech soustředilo na budování os Moskva – Washington, Moskva – Berlín atd., a úplně vynechalo menší země, jako je Polsko. A bratři Kaczyńští si ještě přisadili. S vládou Jaroslava Kaczyńského by se nedomluvil sebegeniálnější ruský diplomat. To byla úplná biologická nekompaktibilita,“ říká Grigorij Tinskij, autor analýzy rusko-polských vztahů v týdeníku RP Monitor. Kaczyńští kvůli sporu o vývoz polského masa do Ruska zablokovali i podepsání smlouvy EU-Rusko. Ale vztahy měly daleko k ideálu i v době vlády polské levice.

Roli hraje i rozdílná interpretace historických událostí. Film Andrzeje Wajdy o katyňském masakru se promítal pouze na polském velvyslanectví a návštěvníci si připadali trochu jako protistátní spiklenci. V Polsku je zase nejspíše hitem kin film 1612, který líčí vyhnání Poláků z Moskvy za doby tzv. smuty. Na počest této události byl zřízen i státní svátek, což ve Varšavě nepřijali s pochopením. Nejde ale jen o vzájemné naschvály. Příčiny jsou hlubší. „Moskva nadále dělí členy EU na staré a nové a snaží se hovořit pouze s těmi prvními. To je pro Polsko a další nové členské státy zcela nepřijatelné,“ tvrdí Andrusečko.

Autor: Ondřej Soukup

Sdílet tento příspěvek