Sarkozy odhalil plány, ale i soukromí

08.01.2008
Zahranicni.iHNed.cz

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy musel na tradiční lednové tiskové konferenci před stovkami novinářů mluvit nejen o politických plánech pro rok 2008, ale i svém soukromí.

Měla to být tisková konference věnovaná hlavně závažným politickým a hospodářským otázkám, francouzský prezident Nicolas Sarkozy ale musel při dnešním vystoupení před několika stovkami novinářů mluvit také o svém vztahu s italskou zpěvačkou Carlou Bruniovou.

„Náš vztah je vážný, ale o termínu svatby se nejspíš dozvíte teprve poté, co bude po všem,“ řekl.

Dvaapadesátiletý Sarkozy nastoupil do úřadu v květnu se sliby výrazných změn. Po prvním období vysoké obliby se ale důvěra Francouzů v jeho osobu postupně snižuje. V průzkumu, zveřejněném v pondělí listem Le Parisien, Sarkozyho popularita klesla o sedm bodů na osmačtyřicet procent. To je nejméně od loňského nástupu do funkce.

Voliči mu vyčítají, že zapomněl na své předvolební sliby o zlepšení životních podmínek Francouzů a svou energii přehnaně investuje právě do veřejného vztahu s bývalou modelkou Bruniovou. Na Sarkozyho popularitě se projevila i kritizovaná návštěva libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Paříži.

„Více než průzkumy popularity mě zajímají výsledky. Francie to posoudí až ve volbách 2012,“ konstatoval Sarkozy.

Nové výzvy

Francouzský prezident dnes představil základní rysy své politiky pro letošní rok. Prohlásil, že chce hospodářský růst ve své zemi v budoucnu měřit podle jiných kritérií.

„Není přípustné, aby si dnešní Francouzi stěžovali, že si nežijí tak dobře jako generace jejich rodičů,“ dodal..

Znovu zopakoval, že byl zvolen kvůli požadavku rázného řezu, neboť Francie potřebuje reformy ve všech oblastech. Ohlásil reformu institucí ve smyslu jejich demokratizace a vyslovil očekávání, že letos přestane platit zákon o pětatřicetihodinovém pracovním týdnu.

Součástí jeho avizované „politiky civilizace“ má být změna ústavy, zakotvující v preambuli rovnost muže a ženy, stejně jako „výzvy multikulturální společnosti a integrace“.

Další součástí Sarkozyho ohlášených změn by mohla být možnost zrušení reklamních bloků na veřejnoprávních televizních kanálech, které by mohly být financovány mimo jiné z dodatečného zdanění reklamních příjmů soukromých televizí.

V mezinárodní politice se Sarkozy vyslovil pro rozšíření skupiny sedmi nejvyspělejších zemí a Ruska G8. Do budoucna by rád v této skupině viděl také Indii, Čínu, Brazílii, Mexiko a JAR.

Únava ze soukromí

Diskutovaným tématem na tradiční novoroční tiskové konferenci v Elysejském paláci byl přesto i Sarkozyho vztah s Bruniovou.

Přestože společenské časopisy masivně spekulují o termínu prezidentovy svatby, voliči začínají ztrácet trpělivost. „Nestojíme o podobné aféry, prezident je zodpovědný za ekonomické výsledky,“ napsal list The Alsace.

Do prezidenta si rýpnul i deník Le Figaro, který jindy stojí na Sarkozyho straně: „Zatímco barel ropy flirtuje se stodolarovou bankovkou, Sarkozy flirtuje s Bruniovou.“

Extrémní medializace prezidentova soukromého života Francouze podle tamních médií začíná znechucovat. Země nemá se zasahováním politiků do pop-sféry výraznější zkušenosti a v souvislosti se Sarkozym se začíná mluvit o nečekané „popularizaci“ politiky, když se hlava státu už šestkrát objevila na obálce společenského časopisu Paris Match.

Sarkozy argumentuje, že nechce „žít ve lži jako někteří předchůdci“, podle analytiků ale zřejmě přecenil hlad voličů po informacích ze soukromého života francouzských politiků.

Podle prosincového průzkumu 45 procent dotázaných řeklo, že Sarkozy svůj soukromý život předvádí až příliš.

Autor: Martin Cáp

Sdílet tento příspěvek