Soud EU: Najímat levné lotyšské zedníky smíte

19.12.2007
HN.IHNED.CZ

/Od našeho zpravodaje/

Evropští odboráři utrpěli výraznou porážku ve sporu o svá práva. Evropský soud v Lucemburku totiž prohlásil, že odboráři v jedné zemi EU nemohou stávkami a blokádami bránit zahraniční firmě v podnikání, kdykoli se jim zachce.

Právě to se totiž stalo před třemi lety lotyšské stavební firmě Laval, která opravovala školu ve Švédsku. Tamní odboráři se snažili podnik přinutit, aby platil svým lotyšským zaměstnancům švédské mzdy. Když to Laval odmítl, znemožnili mu dokončit zakázku a jeho švédskou pobočku tak přivedli ke krachu.

Unijní soud včera prohlásil, že akce odborů byla nepřiměřená a porušila jedno ze základních práv EU na svobodu poskytování služeb. Pro Švédsko, kde má kolektivní mzdové vyjednávání o platech silnou tradici, je rozsudek velkým překvapením.

Soud ale zároveň uznal, že mezi základní práva v unii patří i právo na stávku. Ale jen tehdy, pokud odbory využívají tohoto práva přiměřeně.

To byl případ podobného rozsudku z minulého týdne. Soud tehdy prohlásil, že finští odboráři měli právo stávkovat proti finskému lodnímu dopravci Viking Line a zabránit mu ve stěhování za levnou pracovní silou do Estonska.

Nejvyšší právní instance v Evropské unii vstoupila těmito dvěma verdikty na velice horkou půdu. Nastavila totiž nové hranice pro debatu o rovnováze mezi dvěma vymoženostmi současné Evropy: mezi svobodou volného pohybu pracovníků, kapitálu a služeb na jedné straně a svobodou odborů proti těmto krokům stávkovat. Spor se v Evropě opakuje stále častěji hlavně po rozšíření unie o nové členské země včetně Česka.

Proto případy velice pozorně sledovala i česká vláda. „Zdá se, že zvítězil zdravý rozum,“ řekl HN ke kauze Laval ministr práce Petr Nečas. „Základem je volný pohyb osob, ne uměle vytvářené bariéry, byť se opírají o práva odborů,“ dodal ministr.

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek