19.12.2007
HN.IHNED.CZ
Triumf, na který Julija Tymošenková čekala přes dva měsíce, nakonec zastínilo předchozí nevydařené hlasování.
Až na druhý pokus byla včera ukrajinská „Lady Ju“ zvolena premiérkou, a tím i nejmocnější političkou v zemi.
Tymošenková s populistickým a nekonzistentním programem, orientovaným na slabé sociální vrstvy a ukrajinské vlastenectví, dosáhla cíle, k němuž směřovala s nepřehlédnutelným úsilím.
„Je jednou z nejdynamičtějších, a zároveň nejvíce polarizujících osob v ukrajinské politice,“ píše list Kyjev Post.
Rozporuplné reakce budí i nová vláda. Parlament včera schválil Tymošenkové „oranžový“ prozápadní kabinet, posílený blokem prezidenta Viktora Juščenka.
Této vládě, s těsnou většinou v parlamentu, se obecně nedává šance na dlouhodobé přežití, neřku-li razantní změny. Tymošenková ale posílila své postavení jako nejpopulárnější politička v zemi.
Politika jako divadlo
Šestačtyřicetiletá rodačka z Dněpropetrovska, která se musela na ukrajinštinu přeorientovat z ruštiny, je zatím jediná, kdo svou směsí sociálního programu a nacionalismu umí smířit proruský východ Ukrajiny se jejím západem.
Původně tmavovlasá, nyní ale neodmyslitelně blonďatá politička s typickým dlouhým copem, se stylizuje do role ochránkyně chudých vrstev.
„Vytvořil jsem jí image skromné vesnické učitelky. Vizuální typ, šaty a účes ve stylu retro, evokující vzpomínky na dětství… ukrajinský archetyp,“ vysvětlil stanici BBC jeden z jejích image-makerů Oleh Pokalčuk.
Tymošenková slibuje mnohé, od snížení cen, boj s oligarchy a kapitalisty (sama v 90. letech zbohatla na obchodech s plynem), zvýšení důchodů až po zrušení povinné vojenské služby.
Sice kvůli tomu v roce 2005 už po pár měsících poprvé zkrachovala ve funkci premiérky, její popularita ale neutrpěla. Znovu ji potvrdily letošní zářijové volby.
„Je první mezi ukrajinskými politiky, kdo pochopil, že politika je spíš byznys a divadlo,“ řekl HN politolog Dmitrij Vydryn, poradce Tymošenkové. „Ona je tím, kdo otevřel novou éru v ukrajinské politice, kdy hlavní konzultanti nejsou jen političtí stratégové, ale i stylisté, specialisté na make-up a učitelé projevu,“ tvrdí. „Malý problém je, že tato schopnost už nezajišťuje další přežití ve funkci.“
Drahý plyn: pokračování
Kabinet Tymošenkové bude v obtížné situaci, má většinu pouhých dvou hlasů. Včera zvítězila jen s minimem potřebných hlasů.
„Vítězství Tymošenkové je dobrá zpráva pro vztahy země se Západem,“ řekl Robin Shepherd, analytik britského institutu Chatham agentuře Reuters. „Ale jak dlouho její vláda vydrží, je nejisté.“
Ukrajinský parlament, dlouho paralyzovaný právě kvůli „kupčení s hlasy“, totiž zůstal rozdělený téměř stejně, jako byl před předčasnými volbami v září.
Mezi „modrým“ proruským táborem Strany regionů a někdejší „oranžovou“ koalicí Tymošenkové a Juščenka vládne jen těsný rozdíl.
„To její vládu odsuzuje, činí ji nestabilní,“ dodává Vitalij Neboženko ze think-tanku Barometer.
První úkol, který na Tymošenkovou čeká, navíc se zájmem sleduje i Evropská unie.
Tymošenková bude muset přepracovat rozpočet na rok 2008, protože ruská firma Gazprom Ukrajině znovu zdražila dodávky plynu, ze 130 dolarů na 180 za 1000 kubických metrů. Nebo vyjednat lepší cenu. „Premiérka má ale jen velmi omezený prostor,“ domnívá se analytik firmy ING Igor Kurinyj.
Přes Ukrajinu prochází 80 procent ruských dodávek, které plynou dál pro Evropu.
Autor: Lucie Beranová