19.11.2007
Zahranicni.iHNed.cz
„Zhruba pět zemí sedmadvacítky je proti jednostrannému vyhlášení samostatnosti,“ řekl HN nejmenovaný vysoce postavený diplomat.
Evropská unie nemůže najít jednotný postoj k samostatnosti Kosova. Dnes se na něm snažili shodnout unijní ministři zahraničí v Bruselu, ale první kola jednání žádný výsledek nepřinesla. Pokud se unie nedohodne, podle diplomatů může být výrazně narušena i její schopnost okamžitě a účinně reagovat na krizovou situaci na Balkáně.
K té může dojít už brzy. Kosovští Albánci nejsou připraveni přijmout nic menšího než plnou samostatnost. Srbsko to ale odmítá a nabízí širokou autonomii v rámci jednoho státu.
O víkendu navíc proběhly v této srbské provincii parlamentní volby. Za jejich vítěze se prohlásil bývalý povstalecký vůdce Hashim Thaci. Ten zároveň prohlásil, že „ihned po 10. prosinci“ jednostranně vyhlásí samostatnost své země.
EU ale stále neví, jak na takovou situaci bude reagovat. „Zhruba pět zemí sedmadvacítky je proti jednostrannému vyhlášení samostatnosti,“ řekl HN nejmenovaný vysoce postavený diplomat.
Podle něj dává zbývajících 22 zemí najevo, že budou následovat Spojené státy a samostatnost Kosova uznají alespoň bilaterálně. Zbylých pět rebelů prý takovému kroku nebude bránit.
To ovšem před EU staví problém, jak zvládnout srbskou reakci.
Více se dočtete v zítřejším vydání Hospodářských novin.
Autor: Radek Honzák