Vědcům ujíždí vlak, peníze z unie stojí

16.11.2007
HN.IHNED.CZ

Šest týdnů bezvládí na ministerstvu školství má svoje první konkrétní důsledky. Hrozí totiž, že za měsíc Brusel opět odmítne program Věda a výzkum pro inovace. Kvůli němu rezignovala ministryně Dana Kuchtová (SZ).

V programu jde o 70 miliard korun a už teď má půlroční zpoždění. Ministerstvo školství mělo včera představit pravidla, jak bude vybírat špičková výzkumná centra, mezi něž peníze rozdělí. To se nestalo a do konce roku nejspíš nestane. Přitom Brusel chtěl už v polovině prosince hotový seznam center.

Ministerstvo nemá dostatek odborníků, kteří by „centra excelence“, kde se soustředí ten nejlepší výzkum v Evropě, dokázali vybrat. Sedmdesát miliard z EU má jít na biomedicínu či nanotechnologie.

„Už nyní víme, že budeme moct vybrat tři až pět velkých výzkumných center. Každé z nich by pak dostalo více než 1,5 miliardy korun,“ vysvětluje Marek Blažka, sekretář vládní Rady pro výzkum a vývoj.

Praha, Brno, Ostrava

Česko má zatím na výběr ze zhruba patnácti velkých projektů. Ministerstvo školství proto mezi nimi musí vytipovat ty nejlepší a Bruselu nabídku předložit.

Kdo nakonec postoupí až do pomyslného finále, není kvůli zdržení evropského programu vůbec jisté. Samo ministerstvo zatím nechce prozradit ani to, které výzkumné instituce či univerzity se do evropské soutěže hlásí.

„Nyní sbíráme informace o konkrétních projektech na velká výzkumná centra. Ale nebudeme je ještě zveřejňovat,“ říká Martin Tichý (SZ), náměstek pro evropské fondy. Jisté ale je, že svůj špičkový výzkum chce Praha, Brno, Ostrava, Plzeň či Pardubice.

Například Akademie věd (AV) a Univerzita Karlova plánují projekt za dvě miliardy: Biotechnologického a biomedicínského centra ve Vestci u Prahy.

„Výsledky našeho výzkumu by se brzy dostaly do praxe. Česká věda peníze opravdu potřebuje,“ říká předseda AV Václav Pačes. Navrhované „centrum excelence“ by mělo hledat nové materiály využitelné v medicíně, třeba umělé kosti. I Masarykova univerzita v Brně s Vysokým učením technickým, AV a dalšími brněnskými školami plánuje z evropských peněz vystavět Středoevropský technologický institut za 10 miliard korun, kde bude výzkum molekulární, buněčné biologie či materiálové vědy. Plzeňská univerzita chce peníze z Bruselu na výzkum informatiky a kybernetiky, Pardubická univerzita pak plánuje vybudovat Centrum materiálového výzkumu.

Chybí odborníci

Program má více než půlroční zpoždění a skluz stále nabírá. Lidé, kteří se na ministerstvu měli programem na vědu zabývat za bývalé ministryně Kuchtové, odešli a práce půl roku stála. Resort až doposud hledá za experty náhradu. „Mezi projekty budeme vybírat zřejmě až na začátku příštího roku,“ podotýká Martin Tichý, náměstek pro evropské fondy. Výzkumná centra a univerzity by mohly žádat o evropské peníze nejdříve v září.

Autor: Petra Benešová

Sdílet tento příspěvek