Vláda hodlá opět „hlídat“ slovenštinu

09.11.2007
HN.IHNED.CZ

Slovenské vládě se nelíbí, jak píší a mluví státní úředníci, učitelé a novináři. Ve středu proto schválila opatření na zlepšení úrovně slovenského jazyka, navržená ministrem kultury Markem Maďaričem, který byl do funkce navržen Slovenskou národní stranou (SNS).

Státní úředníci budou zřejmě skládat ze slovenštiny pravidelně zkoušky a zodpovídat za její úroveň mají samotní ministři. Opatření se ale netýkají jen státní správy, ale i samospráv, škol a médií. Do konce příštího roku má ministr připravit novelu zákona o státním jazyku.

Sankce nebudou

Zákon o ochraně státního jazyka není pro Slováky ničím novým. V roce 1994 uvedla do života heslo „na Slovensku po slovensky“ Mečiarova vláda.

Tehdy také, na návrh koaliční SNS, uzákonila nejen přísné sankce v případě jeho porušování. Zřídila i institut jazykových inspektorů. Lidi tehdy nejvíce pobavilo, ale i rozčílilo titulkování češtiny v televizích. Titulky z obrazovek nakonec zmizely, ale jazyková policie existovala až do roku 1998.

Nyní SNS chce jazykový zákon oprášit znovu. Ačkoliv ještě v loňském roce její místopředseda Rafael Rafaj HN tvrdil, že budou v postizích nekompromisní, vládou schválený materiál tak kategorický není. „Navrhovaná opatření budou specifikována podle aktuálních potřeb, zájmu a reálných možností těch, kterých se týkají. Rozhodnutí o tom, zda se budou zaměstnanci školit či nikoliv, je v kompetenci úřadů a institucí, které budou za testy nebo školení platit z vlastních zdrojů,“ řekl HN mluvčí ministerstva Jozef Bednár.

Kromě státní správy by se měli stále zdokonalovat i učitelé. Ti, pokud budou chtít učit, tak musejí absolvovat pravidelně jazykové kurzy. „Ochrana mateřštiny je akceptovatelná. Někdy opravdu člověk nevěří vlastním uším. Myslím si, že učitel by měl být adekvátně vybaven studiem. Pokud je dobrým učitelem záleží mu na vztahu žáků k rodnému jazyku. Nějaká školení u vzdělaného pedagoga považuji za zbytečná. Nevidím v tom smysl,“ řekla HN učitelka slovenštiny Gabriela Vrozová.

Ještě dodala, že ona sama si myslí, že nejhůře na tom jsou politici. A bohužel mnozí ze SNS, kteří se za slovenštinu tolik berou. Odstrašujícím příkladem je podle ní samotný Ján Slota.

Nereálné představy

Kromě státních úředníků budou muset povinné testy písemné i ústní dělat redaktoři, moderátoři a hlasatelé. Zatím se hovoří pouze o veřejnoprávních médiích. Ta se ale brání, že o dobrou jazykovou úroveň pečují a další dozor jejich redaktoři nepotřebují.

Přesto chce kabinet jazykovou úroveň vysílání kontrolovat. Pomáhat při tom by měla především Rada pro vysílání. Její předsedkyně Valéria Agócs už ale upozornila, že to není v jejích silách.

Ministerstvo také chce, aby na tom lépe s mateřským jazykem byli i studenti vysokých škol – především technických směrů. Více hlídaná bude také reklama. Někteří odborníci jsou už nyní přesvědčeni, že nová opatření jsou pro rozvoj slovenštiny stejně bezvýznamná, jako byli kdysi jazykoví inspektoři.

Autor: Renata Havranová

Sdílet tento příspěvek