Alexander Medveděv: Gazprom a Češi: čtyřicet let nepřerušených dodávek!

01.11.2007
HN.IHNED.CZ

Rusko-české vztahy v oblasti energetiky můžeme pokládat za příklad hodný následování. Tento rok si připomínáme 40. výročí počátku exportních dodávek ruského zemního plynu do bývalého Československa.

Při pohledu zpět, do roku 1967, byl rozsah dodávek nízký a nepřekročil 265 milionů kubických metrů. Od té doby bylo do České republiky dodáno víc než 200 bilionů kubických metrů zemního plynu a smlouva uzavřená v roce 1998 pokrývá období až do roku 2035. Na jejím základě v současnosti Rusko dodává do České republiky ročně až 8,5 bilionů kubických metrů zemního plynu.

Česká republika navíc pobírá ročně dva biliony kubických metrů plynu jakožto platbu za tranzit plynu určeného pro další evropské odběratele. Za posledních deset let celkový objem tranzitních dodávek přes Českou republiku dosáhl 293 bilionů kubických metrů. Tolik, pokud jde o čísla.

Pomohli jsme Turecku

Když mluvíme o Rusku jako o zdrojové zemi, dodávky „modrého paliva“ se často ocitnou v zajetí politických dohadů. Ti, kteří nám chtějí způsobit újmu, jsou dokonce připraveni převrátit skutečnost vzhůru nohama, aby mohli prohlásit pod jakoukoli záminkou, že Gazprom je nespolehlivý dodavatel.

Za poslední čtyři desetiletí Rusko (jakož i tehdejší Sovětský svaz) neposkytlo žádný důvod k tomu, aby bylo označeno za nespolehlivého dodavatele. Gazprom se zaměřuje výlučně na dosažení svých obchodních cílů a považuje spolehlivost za svou prioritu. Když to naši zákazníci potřebují a naše společnost dokáže splnit jejich potřeby, zvyšujeme exportní dodávky.

Tak tomu bylo i v případě, kdy naši turečtí partneři přišli o íránské dodávky plynu poté, co byl v září tohoto roku poškozen plynovod z Iránu do Turecka. V daném období Gazprom zvýšil denní dodávky na turecký trh z 20 na 30 milionů kubických metrů.

Je to dlouhodobý byznys

Představitelé Evropské unie po dlouhou dobu vytrvale vyzývají Rusko, aby zvýšilo ceny dodávek zemního plynu na evropskou úroveň. Tato vyhlídka se příliš nezamlouvá našim přímým sousedům – republikám bývalého Sovětského svazu. Jejich postoj je celkem pochopitelný, a proto se naše společnost snaží dát těmto zemím víc času na adaptaci. Je ovšem naprosto nesporné, že toto oddalování není nekonečné.

Plány Gazpromu se dají zformulovat stručně: pokračovat v dodávkách, zvyšovat jejich rozsah a rozšířit dlouhodobou spolupráci. Plyn je specifická komodita, jelikož je dodávaná převážně skrz systém plynovodů, které jsou z technického hlediska komplexní a určené na dlouhodobé využití. Vytvoření a údržba takového systému jsou pracovně i kapitálově náročné a investiční návratnost je dlouhodobá. Proto jsou zárukou úspěšného podnikání dlouhodobé dodávky.

V České republice, zemi s rapidně rostoucím trhem se zemním plynem, Gazprom nedávno začal dodávat plyn koncovým zákazníkům. Společnost Vemex, jejímž je Gazprom spoluvlastníkem, je součástí tohoto procesu. Gazprom Export s.r.o. a Vemex podepsaly 10. října dlouhodobou smlouvu na dodávky zemního plynu. Smlouva stanoví dodávky do výše 500 milionů kubických metrů ročně pro léta 2008 – 2012, s možností prodloužení smlouvy na dalších pět let.

Klíčové slovo: závislost

Chtěl bych poznamenat, že naše plány na rozšíření spolupráce s českými firmami nejsou omezeny na účast v plynových dodávkách podél celého řetězce. Zvažujeme také možné společné projekty v oblasti podzemního uskladnění plynu. V současné době jednáme zejména se společností Moravské naftové doly.

Ve sféře dodávek zemního plynu jsou Rusko, Evropská unie, Gazprom a naši klienti na sobě vzájemně úzce závislí. Evropští zákazníci závisejí na dodávkách z Ruska. Ruští dodavatelé jsou však do stejné míry závislí na evropských odběratelích plynu. Tato vzájemná závislost, ne vzájemná nedůvěra, vytváří základ pro bezpečný a spolehlivý přísun energie.

Autor je místopředsedou představenstva společnosti Gazprom a generálním ředitelem Gazprom Exportu

Autor: Alexander Medveděv

Sdílet tento příspěvek