01.11.2007
HN.IHNED.CZ
Zákon bude nejdříve na jaře příštího roku
Česká republika opět zaspala. Zatímco ve většině ostatních států Evropské unie se ode dneška spouští „revoluce“ ve finančních službách, Česko stále čeká na schválení potřebné legislativy. Banky a obchodníci s cennými papíry v EU se totiž ode dneška začínají řídit podle Směrnice o trzích finančních nástrojů (MiFID), která určuje společná pravidla pro obchodování s cennými papíry. Podle finančníků má jít o nejradikálnější změnu na unijním trhu za posledních 20 let.
Vydělat by na ní měli hlavně investoři. Unie totiž klade na obchodníky s cennými papíry a banky daleko větší nároky – důkladnější evidenci obchodů, které pro klienta uskutečnily, nebo povinnost doložit zákazníkům, že obchod proběhl za skutečně nejvýhodnější cenu.
Česko spolu s Polskem, Maďarskem a Španělskem neschválilo směrnici vůbec, třetině zemí unie chybějí prováděcí předpisy.
Budou firmy škodné?
Kvůli chybějící směrnici budou přitom trpět především české firmy. Tvrdí to Evropská komise i analytici. Podle analytiků ztratí brokeři a banky v zemích, které zaspaly, konkurenční výhodu oproti ostatním. „Nepřevést směrnici včas je hodně krátkozraké,“ říká Karel Lannoo, analytik regulace finančních trhů z bruselského Střediska pro studium evropské politiky (CEPS).
Firmy ze zemí, kde MiFID platí, totiž budou moci podle nových pravidel působit i ve státech, kde se směrnicí zatím neřídí, tedy i v Česku. Investoři si tak vyberou ke svým obchodům spíše firmu, která své klienty „chrání“ podle nových pravidel.
Na to doplatí hlavně menší domácí obchodníci, kteří na směrnici kvůli chybějícím zákonům zatím nejsou připraveni. „O směrnici víme, ale konkrétní kroky podnikneme až poté, co bude schválena novela zákona o podnikání na kapitálovém trhu, jehož je součástí. Zatím neexistuje ani žádná kalkulace, na kolik nás zavádění nových pravidel vyjde,“ říká Jan Hrubý, právní zástupce obchodníka s cennými papíry Atlantik FT.
Úplně jinak na tom jsou velké banky se zahraničním vlastníkem. Třeba hlavní ekonom Komerční banky, již vlastní francouzská Société Générale, Kamil Janáček tvrdí, že banka je připravena lépe než stát. Přípravy totiž probíhaly v rámci celé skupiny a na český parlament se nečekalo.
Čeká Česko žaloba?
Návrh novely zákona je v současné době projednáván Legislativní radou vlády ČR.
„Další vývoj je obtížné odhadnout, bude závislý na tom, zda parlament schválí návrh zákona již v prvním čtení. Pak by novela mohla nabýt platnosti na začátku roku 2008. V opačném případě lze očekávat její účinnost nejdříve v květnu 2008,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Jakub Haas.
Česku přitom už teď hrozí kvůli chybějící směrnici. Evropská komise proti němu a dalším zemím už před časem zahájila proces pro porušení evropského práva. A pokud se směrnice neobjeví urychleně v českých zákonech, čeká Česko žaloba u Evropského soudního dvora, která může vést až k vysokým pokutám. „Nebudeme vůbec váhat s žalobou,“ řekl tento týden David Wright, šéf politiky finančních služeb komise.
Zavedení směrnice je kvůli změnám v administrativě nákladný proces. Podle zaměstnance jedné z bank, který nechtěl být jmenován, stál tento proces každou z velkých bank asi 20 milionů korun. Celý sektor v Česku by to mohlo vyjít na stovky milionů.
Autor: Jan Sochor, Radek Honzák