Britská ekonomika těží z imigrantů

18.10.2007
HN.IHNED.CZ

Vlna přistěhovalců z východní Evropy posílila britskou ekonomiku. Zároveň však v některých městech a vesnicích nově příchozí pracovníci způsobují problémy a vytvářejí tlak na zdravotnictví či školství.

Takové jsou hlavní závěry dvou zpráv, které zveřejnila britská vláda. Jde o vůbec první oficiální studie dopadů otevření pracovního trhu pro lidi ze zemí, jejichž státy vstoupily do Evropské unie v roce 2004. »Víme, že migrace přispěla v loňském roce naší ekonomice asi šesti miliardami liber, jsme si ale také vědomi širších dopadů,« uvedl náměstek ministra vnitra Liam Byrne, který má přistěhovalectví na starosti.

Spolehliví, pracovití

Zpráva věnovaná čistě ekonomickým důsledkům přílivu statisíců polských, litevských nebo českých pracovníků konstatuje, že přistěhovalci mají »vysokou úroveň dovedností, vyšší, než je průměr v Británii narozených lidí«.

Zaměstnavatelé považují v drtivé většině své nové zaměstnance za »spolehlivé a pracovité«.

Podle statistik přistěhovalci také více vydělají. Jejich průměrný týdenní plat byl v loňském roce 424 liber. U Britů přitom činila průměrná mzda 395 liber. Zároveň však platí, že zatímco Západoevropané vydělávají více než Britové, lidé z východní Evropy často pracují za nižší mzdy. V celkové bilanci nicméně imigranti zaplatí státu na daních více než britští občané. Na celkových příjmech státu se podíleli deseti procenty.

»V dlouhodobém výhledu je pravděpodobné, že hrubý fiskální příspěvek imigrantů bude vyšší než v Británii narozených občanů, « stojí ve zprávě. Loni přibylo do Británie 574 tisíc přistěhovalců. 385 tisíc lidí ostrovy opustilo, přírůstek tedy činí 189 tisíc.

Přesto se tento nárůst nijak negativně neprojevil na nezaměstnanosti. Naopak, vláda je přesvědčena, že imigranti zaplňují pracovní místa, na která by se obtížně sháněli zaměstnanci.

Tlak na služby

Druhá vládní studie, která se zabývala sociálními dopady přistěhovalectví, ale naznačuje, že zejména některé oblasti nebyly na tak vysoké počty Východoevropanů připraveny. Ve více než polovině regionů se zvýšila kriminalita. Jde především o méně závažné přečiny spojené s narušováním veřejného pořádku.

V některých oblastech se objevily stížnosti na to, že přistěhovalci přihlašují děti do škol a odhlašují je v průběhu školního roku. Někdy je neposílají do školy vůbec. Zvýšený zájem o výuku angličtiny vedl mnohde k nedostatku učitelů ve večerních školách.

Nejčastější problémy se však týkají bydlení. Například ve Skotsku nevědí, co si počít s Poláky, kteří přespávají buď na ulici, nebo v zanedbaných bytech a domech.

Stínový ministr pro imigraci z konzervativní strany Damian Green je přesvědčen, že vláda situaci nezvládá. Podle něj by měl být počet přistěhovalců kontrolován. »Vláda by měla stanovit pro každý rok přesný limit,« řekl Green.

Studie vypracované britskou vládou mají hrát důležitou roli v rozhodování, zda Spojené království otevře dveře i Bulharům a Rumunům. Britské zkušenosti pozorně sledují i další státy Evropské unie. Mnohé z nich se potýkají s nedostatkem pracovní síly. Zároveň se ale některé vlády obávají dopadů eventuálního přílivu přistěhovalců.

Dopady imigrace v Británii

EKONOMIKA

Přistěhovalci přispěli k ekonomickému růstu Británie šesti miliardami liber. Odvedli deset procent všech daní. Pracují více než Britové a jsou méně často nemocní

BYDLENÍ

V některých regionech je nedostatek vyhovujících bytů a domů. Například ve Skotsku roste i počet bezdomovců z východní Evropy.

KRIMINALITA

Ve více než polovině regionů došlo k nárůstu počtu přestupků a zločinů. Jde většinou o méně závažné činy spojené s rušením veřejného pořádku nebo dopravní přestupky.

Autor: Jan Bumba

Sdílet tento příspěvek