Klamavé ceny zájezdů skončí

15.10.2007
HN.IHNED.CZ

Ministerstvo financí chce odstranit triky cestovek. Firmy budou muset jasně uvést, co obsahuje a neobsahuje zveřejněná cena.

Ministerstvo financí tlačí cestovky k prodeji leteckých zájezdů za jasnou cenu, aby si Češi mohli lépe vybírat dovolenou. V rámci novely zákona o cenách, která bude na programu jednání říjnové schůze Poslanecké sněmovny, chce odstranit triky s inzerováním základních cen dovolené, ke kterým pak kanceláře lidem připočtou několikatisícové příplatky – například za letištní taxy, palivové příplatky a pojištění.

Varování před neúplnými cenami by mělo být tak názorné, jako je varování kuřáků na krabičkách cigaret. Musíme zabránit tomu, aby se někde v novinách nebo na billboardech objevila reklama třeba na Turecko za pět tisíc korun, řekl HN první náměstek ministra financí Ivan Fuksa.

Podle něj by součástí této novely měla být pravidla, podle kterých budou muset cestovky jasně a srozumitelně uvést, že zveřejněná cena buď obsahuje, nebo neobsahuje všechny příplatky. A také příplatky v nabídce cestovek by lidé neměli obtížně luštit, uvedl náměstek.

Letní dovolenou na příští rok si ale Češi budou muset dál složitě vybírat. Ministerstvo financí totiž odsunulo svůj záměr přikázat cestovkám nabízet prodej zájezdů za konečné ceny a včlenit to už do letošní připravované novely.

Řekli jsme si, že počkáme, k čemu v této úpravě dojde Evropská unie. Nechtěli bychom po přijetí unijní směrnice znovu měnit zákon, vysvětlil Fuksa. Podle něj je ale ministerstvo odhodláno prosadit úplnou cenu leteckých dovolených do české legislativy případně i nad rámec připravované unijní směrnice.

Pracujeme na tom a vládní návrh předložíme během příštího roku, řekl Fuksa s tím, že způsob, jak informují cestovky své klienty o cenách, je předmětem začínajících zesílených kontrol finančních úřadů.

Většina tuzemských cestovních kanceláří přitom dává najevo, že před přijetím nové legislativy nebude na současné praxi nic měnit.

Naši klienti jsou informováni, že k jednotlivým zájezdům budou platit další příplatky, a tento systém zatím necháme, říká mluvčí Fischera Dan Plovajko.

Pokud se změní zákon, tak se podle toho zařídíme. Do té doby budeme uvádět základní cenu zájezdu a k tomu příplatky, které si zájemce vyhledá v katalogu nebo na webu, uvedl mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha.

Stejně se vyjádřila i největší tuzemská cestovní kancelář Exim Tours.

Šéf Asociace cestovních kanceláří Tomio Okamura však dodává: Vyzvali jsme všechny své členy, aby příplatky k zájezdům na příští léto byly na stejné stránce katalogů, jako je základní cena, a nebyly tištěny je malými písmeny.

Nespokojenost Čechů se způsobem nabídky tuzemských cestovek přitom roste.

Do stále širšího povědomí se dostává praxe německých a rakouských cestovek, které prodávají dovolené za ceny bez příplatků.

Letos stížností výrazně přibývá, lidem se současná praxe nelíbí, říká Ivana Picková ze Sdružení na ochranu spotřebitele, které kvůli tomuto postupu vytáhlo s žalobou na největší tuzemskou kancelář Exim Tours a chce na tomto exemplárním případu dosáhnout nápravy.

Naopak cestovní kanceláře se obhajují tím, že dokud jim letecké společnosti účtují vedle základní ceny i další pohyblivé extra příplatky, samy jinak letecké zájezdy prodávat nemůžou.

Některé tuzemské cestovky ale se zveřejňováním úplných cen přestávají mít problém.

Prostě jsme připočetli současné příplatky k základní ceně a kalkulujeme s určitým rizikem, že se mohou změnit, vysvětluje Jana Blažková z české pobočky společnosti Neckerman, která ceny bez příplatků nebude mít ani v připravovaném katalogu exotických zájezdů s odletem z Prahy.

Opticky proti konkurenci zdražujeme, ale u zákazníků tím můžeme získat, dodává.

Částečnou nápravu chystá i největší tuzemský internetový prodejce Invia.

Ještě do konce roku spustíme novou internetovou aplikaci, ve které bude vedle základní ceny zájezdu rovnou uvedený i součet cen všech požadovaných příplatků, tvrdí Michal Tůma, obchodní ředitel kanceláře Invia.

Prvotní záměr Evropské komise prosadit už od příštího roku prodej letenek, a tím i zájezdů za souhrnnou cenu se zkomplikoval.

Evropský parlament totiž v létě překvapivě ustoupil lobbingu leteckých dopravců, kterým chtěl dál umožnit prodej letenek bez letištních a bezpečnostních tax.

Návrh nové směrnice teď posuzuje Rada Evropy, která ho ale podle předběžných informací neschválí.

Tím by se kauza znovu vrátila do Evropského parlamentu a s novým projednáváním se nedá počítat dřív než příští rok.

Z čeho se skládá cena leteckých zájezdů

Základní cena – obsahuje cenu za ubytování v hotelu a základní cenu letenky
Příplatky – jde o součet cen za letištní a bezpečnostní taxu a za palivový příplatek, dále to může být i cestovní pojištění a vízum. Kromě toho se do ní promítne například příplatek za ubytování jedné osoby v samostatném pokoji a v některých případech i umístění pokoje s výhledem na moře.
Zdroj: hn

Autor: Olga Skalková

Sdílet tento příspěvek