Češi už počítají s miliardami z unie

12.10.2007
HN.IHNED.CZ

Česko čeká v pondělí průlomový den – Brusel téměř s jistotou schválí první tři programy, podle nichž bude země moci čerpat miliardy z evropských fondů především na vzdělávání. Našemu listu to potvrdily důvěryhodné zdroje z obou stran, z Prahy i z Bruselu.

„V pondělí se to oznámí, v úterý bude následovat slavnostní podpis,“ řekl HN diplomat dopodrobna obeznámený s průběhem schvalování programů.

První tři vlaštovky

Čest zveřejnit zprávu, že země může rozjet čerpání zhruba 106 miliard korun (tři programy do roku 2013 nabízejí dohromady 3,8 miliardy eur), bude mít možná v pondělí eurokomisař Vladimír Špidla, který přijede do Prahy na konferenci. Každopádně jde o první pozitivní zprávu po dosavadní kritice, a často spíše sebekritice z Prahy, týkající se příprav na využívání peněz z evropských fondů. Zatím nemělo Česko schválený ani jeden program ze sedmnácti, které Bruselu už poslalo.

Například Poláci už uspěli ve 14 programech z 21, Slováci mají čtyři „zářezy“. Ale zase třeba Belgičané nemají schváleno nic

Celkem může Česká republika v příštích letech získat z unijních fondů až 730 miliard korun. Brusel už Česku sice schválil celkový záměr pro čerpání peněz. Ale nezbytná jsou nyní „razítka“ na každém konkrétním programu. Bez nich se firmy, obce ani instituce peněz nedočkají.

Peníze na vzdělávání

Tři programy, jež budou schváleny, nesou názvy: Lidské zdroje a zaměstnanost, Vzdělávání pro konkurenceschopnost, a Praha Adaptabilita.

Co se pod byrokratickou hantýrkou skrývá?

Přes 52 miliard korun z prvně jmenovaného programu mohou využívat firmy, obce i státní instituce na rekvalifikaci, vzdělávání a školení pracovníků.

Žádosti o podpory přijímá ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Termíny vyhlásíme co nejdřív poté, až bude program schválen,“ slibuje ministr Petr Nečas. Chválí si přitom při úspěšné přípravě programu spolupráci s eurokomisařem Špidlou.

Dalších přibližně 51 miliard nabízí program Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Spadá pod ministerstvo školství, jehož odstoupivší šéfka Dana Kuchtová sklízí kritiku právě za špatnou přípravu na získávání bruselských zdrojů. V této záležitosti ovšem bodovala.

O peníze mohou žádat všichni, včetně firem, kdo chtějí podporovat další vzdělávání lidí, i výzkum a vývoj. Dotace se dají použít například na výuku angličtiny a dalších jazyků, na poradenství. Výrazně z něj samozřejmě bude čerpat hlavně školství.

Také tři miliardy z programu Praha Adaptabilita zamíří do vzdělávání. Dosáhnout na ně mohou podnikatelé i veřejná správa v hlavním městě, opět třeba při zvyšování kvalifikace zaměstnanců. Program má na starost pražský magistrát, odbor fondů EU.

Byrokrati šturmují

Příští týden mají také odejít do Bruselu přepracované verze dalších programů, například všech sedmi regionálních, v nichž jde o stovky miliard. „Celkem tak odejde na schválení asi deset programů,“ uvedl zdroj HN.

Pokud totiž materiály nedostanou unijní úředníci příští týden, nestihnou projít schvalovací mašinérií Bruselu do konce roku. To by Česko zase vrátilo na chvost v žebříčku žadatelů v evropské sedmadvacítce.

Autor: Martin Mařík, Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek