04.10.2007
HN.IHNED.CZ
Obraz Polska a jeho pozice v Evropě se za poslední dva roky zásadně zhoršily a bude jen velmi těžké tuto situaci napravit, míní britský historik a znalec střední Evropy Timothy Garton Ash.
Varšava neustále vyvolává historické debaty s Německem, nemá jasnou politiku vůči EU, v Bruselu je považována za značně euroskeptickou. Příkladem střetu se zahraničím může být také spor kolem účasti pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na předčasných volbách 21. října.
Zapojení pozorovatelů doporučil počátkem září český exprezident Václav Havel a sklidil za to vlnu kritiky. V úterý večer ministryně zahraničí Anna Fotygová oznámila, že se s OBSE na účasti pozorovatelů dohodla.
Blížící se volby jsou podle Ashe klíčové pro to, aby Polsko mohlo znovu posílit svou pozici v Evropě. „Napáchalo se mnoho škody, a jestli zvítězí opoziční Občanská platforma, je možné začít s nápravou,“ říká Ash. „Pokud by ale ve druhých volbách dostali bratři Kaczyńští jasnou většinu, tak to polskému obrazu v zahraničí ublíží opravdu značně.“
Britský analytik se domnívá, že Polsko dosud promarnilo šanci stát se jednou z vůdčích evropských sil. „Po rozšíření EU v roce 2004 bylo Polsko v pozici, aby se stalo součástí „velké šestky“, spolu s Británií, Francií, Německem, Itálií a Španělskem,“ říká Ash. „Teď jen málokdo považuje Polsko za jednoho z hlavních hráčů.“
Důvod, proč v Polsku vyhráli poslední volby bratři Kaczyńští a jejich konzervativně národní strana Právo a spravedlnost, je podle Ashe nutné hledat ve vlně populismu, která se valí celým středoevropským regionem. „Je to reakce na dramatickou liberální transformaci ekonomiky, politiky a společnosti,“ soudí Ash.
Bratři Kaczyńští jsou podle něj také velmi efektivní politici a dobří taktici. „Například slogan „IV. republika“ je obsahový nesmysl, ale účinek je brilantní. Technologii moci zvládají výborně,“ řekl Ash.
Populismus podle Ashe dokáže v postkomunistických zemích porazit pouze změna přístupu a jazyka elit a médií. Druhým důležitým faktorem pro potření populismu je vznik odpovědných a nezkorumpovaných politických stran, po vzoru německých křesťanských či sociálních demokratů nebo britských labouristů. „Takové strany jsou schopné pohltit populistické extrémy,“ řekl Ash.
Autor: Martin Ehl