Ukrajinu i po volbách čeká rušné období

02.10.2007
HN.IHNED.CZ

Tak dramatické a dlouhé počítání hlasů, jaké následovalo po nedělních parlamentních volbách, Ukrajinci ještě nezažili. Proruský Viktor Janukovyč, nebo „oranžová“ Julija Tymošenková?

Na otázku, kdo vlastně zvítězil, nedostali ani do včerejšího večera jednoznačnou odpověď.

„Hurá! Za pár týdnů budeme pořádat první tiskovou konferenci naší nové vlády,“ radovala se staronová hvězda ukrajinské politiky Tymošenková, když se ráno dozvěděla, že podle průběžných výsledků ve volbách překvapivě zvítězila. Pozdější sčítání ji ale odsunulo s 31,9 procenta hlasů zpět na druhé místo.

„Vyhrál jsem,“ prohlásil pak spokojený premiér Janukovyč, jehož Strana regionů do uzávěrky tohoto vydání vedla s 32,5 procenta. „Věřím, že znovu vytvoříme vládu národní jednoty,“ dodal.

Podezíravý Juščenko

Ukrajinu tak nečeká poklidné vyjednávání o vládě, ale další rušné období. Prezident Viktor Juščenko, jehož blok Naše Ukrajina skončila třetí s 15 procenty hlasů, totiž včera večer prohlásil, že volby mohly být zfalšovány a už dokonce nařídil jejich přezkoumání.

V televizním projevu k národu řekl, že sčítání hlasů na východě a jihu Ukrajiny, kde je oblíbený právě proruský premiér Janukovyč, probíhalo podezřele pomalu.

„Nařídil jsem okamžité vyšetřování příčin, proč se odtud výsledky dostavovaly s takovým zpožděním. Ti, kdo spáchali podvody, budou potrestáni,“ řekl.

Tymošenková pak dodala, že pokud se budou výsledky výrazně lišit od předchozích průzkumů, je připravena „hájit své vítězství před soudem.“

V předčasných volbách, už čtvrtých za poslední tři roky, vybírali Ukrajinci z asi dvaceti stran. Kromě třech nejsilnějších se podle výsledků, dostupných do uzávěrky tohoto vydání, dostali do parlamentu ještě Janukovyčovi spojenci, komunisté, s asi pěti procenty, a zatím nevyhraněný blok Volodymyra Lytvyna se čtyřmi procenty.

Pozorovatelé spokojeni

Se svým názorem, že volby byly zfalšovány, je Juščenko prozatím osamocen.

„Volby i sčítání byly provedeny v pořádku, transparentně a bez zjevných regionálních rozporů,“ vyhlásila totiž ve své zprávě OBSE, která na Ukrajinu vyslala několik set pozorovatelů.

I pokud Janukovyč nakonec vyhraje, nejpravděpodobnější je, že na Ukrajině se znovu vytvoří „oranžová koalice“, tedy spojení Juščenka a Tymošenkové. Ti vedli před třemi lety protesty v Kyjevě, které měly zemi zbavit korupce a demokratizovat politiku.

„Oranžová revoluce“ paradoxně propukla za podobných okolností, jaké nastaly na Ukrajině včera. Viktor Juščenko obvinil svého rivala v tehdejších prezidentských volbách, že na východě země byly falšovány lístky a jen díky tomu Janukovyč zvítězil.

Co čeká Ukrajinu

Nedělní parlamentní volby na Ukrajině skončily opět bezmála nerozhodně, dají se tedy očekávat zdlouhavá koaliční vyjednávání. Co bude následovat?
Ústřední volební komise musí zveřejnit konečné výsledky do 30 dní od hlasování. Mohou však být zveřejněny i později, pokud je někdo zpochybní u soudu.
Nový 450členný parlament musí poprvé zasednout do 30 dní od vyhlášení výsledků.
Vláda musí být jmenována do 30 dní od první schůze parlamentu.
Pokud se poslanci na nové vládě neshodnou, může prezident parlament rozpustit.
Parlament jmenuje premiéra, kterého musí prezident do 15 dní schválit. Parlament poté premiéra ve funkci potvrdí.
Poslanci vybírají i všechny ministry kromě ministrů zahraničí a obrany, které do funkce jmenuje prezident; i ti ale podléhají schválení parlamentem.
Parlament také schvaluje prezidentem vybraného guvernéra centrální banky, šéfa rozvědky, generálního prokurátora a třetinu soudců Ústavního soudu.
Ke schválení zákonů stačí prostá většina poslanců, k přehlasování prezidentských dekretů a ústavním změnám je zapotřebí dvoutřetinová většina.
Zdroj: Reuters

Autor: (luc)

Sdílet tento příspěvek