25.09.2007
HN.IHNED.CZ
Odešlo už více doktorů, než má pražský Motol. Odcházejí hlavně špičky.
Před dvěma lety se lékař Vladislav Rogozov rozhodl, že už dál v českém zdravotnictví pracovat nechce. Anesteziologa z IKEM zlobilo, že je pořád v práci, a přitom má sotva na to, aby uživil manželku s malým dítětem. Proto se rozhodl, že odejde pracovat do Anglie.
Stejným směrem jako on už v posledních letech zamířilo z České republiky 800 doktorů. Vyplývá to z údajů britské General Medical Council, což je obdoba naší lékařské komory. Zhruba 300 lékařů navíc odešlo do Německa. Celkem do Anglie a Německa zamířilo už víc lékařů, než má největší česká nemocnice v pražském Motole.
Hlavním důvodem, proč lékaři odcházejí, jsou peníze. Zatímco v Česku si dnes včetně služeb a přesčasů průměrně vydělají 42 tisíc korun, v Německu si přijdou na 150 tisíc korun měsíčně.
V Anglii jsou platy ještě vyšší. Vladislav Rogozov si tam v přepočtu vydělá 240 tisíc korun. „Odešel jsem i díky velkému počtu přesčasů, kvůli kterým jsem neměl čas na rodinu, koníčky ani na další vzdělávání. V Británii je nemyslitelné, že bych pracoval víc než 40 hodin týdně,“ říká Rogozov.
Odcházejí špičky
Problém je, že do zahraničí odcházejí v drtivé většině případů špičkově vzdělaní lékaři s deseti- až dvacetiletou zkušeností. Například třetina z lékařů, kteří odešli do Anglie, by mohla v Česku dělat primáře. „Nahrazují je čerství absolventi lékařských fakult ze Slovenska, kteří nemají patřičné zkušenosti. Kvalita některých oddělení jde proto dolů,“ varuje prezident lékařské komory Milan Kubek.
Ročně vyjde z českých univerzit asi tisíc nových lékařů. A protože už několik let odejde ročně asi 300 lékařů, hrozí jejich nedostatek. Podle ankety HN sice zatím nemocnice větší úbytek lékařů nepozorují, to se však může změnit. „Někteří slovenští kolegové se už vracejí domů. Pokud by to pokračovalo, tak by nedostatek lékařů hrozil. Naše zdravotnictví je totiž na slovenských lékařích závislé,“ dodává Kubek.
Jediný lék: zvýšit platy
Ministerstvo zdravotnictví se nedostatku lékařů nebojí. Podle mluvčího Tomáše Cikrta přinese řešení úbytku lékařů reforma zdravotnictví, která počítá se zrušením platových tabulek. Pak budou moci šéfové nemocnic nejlepším lékařům přidat mnohem víc než dosud. S tím však nesouhlasí opozice.
„Příští rok chtějí přidat zdravotníkům 1,5 procenta, což je směšné. Když jsem byl na ministerstvu, vzrostly platy lékařů o 10 procent a to by mělo pokračovat. Jinak se počet odchodů do zahraničí prudce zrychlí,“ říká stínový ministr zdravotnictví David Rath.
Autor: Petr Vašek, Eliška Malínská