14.09.2007
HN.IHNED.CZ
/Od našeho zpravodaje/
Bitva největší softwarové společnosti na světě s evropskými regulátory dosáhne příští týden po devíti letech vrcholu. Třináct soudců Velkého senátu Soudu prvního stupně vynese v pondělí dopoledne v Lucemburku verdikt, zda Microsoft skutečně zneužíval svého postavení na trhu, jak tvrdí Evropská komise.
V sázce ale nebude zdaleka jen obchodní strategie softwarového gigantu. Soudci nejvyššího unijního soudu rozhodnou i o tom, zda komise vůbec může zasahovat do konkurenčního boje velkých firem. Mohou tak zásadně omezit nebo posílit moc Bruselu. Rozhodnou o důvěryhodnosti komise v očích států, občanů EU i firem.
Pondělní verdikt tak netrpělivě očekávají společnosti po celém světě. „Jestli prohrajeme, bude to velký průšvih. Soud by zpochybnil naše právo zasahovat proti monopolům v softwarovém průmyslu,“ říká nejmenovaný činitel komise.
A podle Microsoftu půjde o odpověď na nejméně dvě zásadní otázky. „Za prvé, za jakých podmínek mohou hlavní hráči na trhu vylepšovat své produkty. A za druhé, jaké mají právo na zisk ze svých vlastních objevů a inovací,“ řekl jeden z viceprezidentů Microsoftu Erich Andersen.
Analýza potrvá týdny
Soudcům v Lucemburku trvalo dlouhých 15 měsíců, než došli k verdiktu. Jeho vynesení jim v pondělí potrvá jen několik minut, ale kompletní text bude mít stovky stran. V Bruselu se čeká, že bude tak komplikovaný a vyvážený, že právníkům obou stran bude jeho analýza trvat řadu týdnů.
A jak komise, tak Microsoft si v komplikovaném dokumentu nejspíš najdou argumenty pro to, aby vyhlásily své vítězství. A v plné pohotovosti jsou tiskové týmy obou stran, které mají o triumfu jednoho či druhého přesvědčit veřejnost. Nikdo si ale netroufá odhadnout, jaký přesně verdikt soud vynese.
Asi nejviditelnější součástí rozsudku bude osud pokuty ve výši 497 milionů eur (asi 13,7 miliardy korun), kterou komise udělila Microsoftu v roce 2004 za údajné zneužívání dominantního postavení na trhu.
Soud ji může ponechat, snížit ji nebo úplně zrušit. Pokuta je ale v kontextu celého sporu jen drobnost. Oběma stranám jde spíš o nařízení, která komise Microsoftu předepsala. Jde přitom o dva hlavní spory.
První se týká přehrávačů videí a hudby z internetu. Brusel tvrdí, že Microsoft porušil zákony, když do každé instalace operačního systému Windows automaticky zařadil svůj vlastní přehrávač Windows Media Player. Podle ní tím prakticky znemožnil působení konkurenčních výrobců.
Komise pak nařídila Microsoftu, aby prodával i verzi Windows bez svého přehrávače. Jenže okleštěné Windows si skoro nikdo nekoupil. Předseda senátu lucemburského tribunálu Bo Vesterdorf loni řekl, že komise nutí Microsoft dělat něco podobného, jako by výrobci aut museli nabízet za stejnou cenu vůz s rádiem a zapalovačem i prázdné auto.
Hlasitý odchod
Ve druhém hlavním sporu jde o to, zda Microsoft musí jiným firmám v oblasti operačních systému pro počítačové servery poskytovat informace o fungování svého softwaru. Konkurence tvrdí, že je nezbytně potřebuje, aby její programy, které řídí chod serverů, fungovaly bezchybně s počítači s nainstalovanými Windows.
Komise nařídila Microsoftu tyto informace poskytovat. Loni prohlásila, že firma se nařízení stále nepodřídila, protože si prý za data účtuje přemrštěné ceny, a dala Microsoftu další pokutu 280,6 milionu eur (7,7 miliardy Kč).
Je možné, že pondělním verdiktem celý spor úplně neskončí. Obě strany totiž dostanou dva měsíce na odvolání. Skoro jisté ale je, že předseda soudu Vesterdorf bude chtít vynést takový rozsudek, na který se jen tak nezapomene. Už proto, že ještě v pondělí odchází do důchodu.
Autor: Radek Honzák