Brusel vede bitvu o TV v mobilu

20.07.2007
Na televizní přenosy z loňské zimní olympiády v Turíně se mohl na svém mobilu dívat necelý milion Evropanů. Už za pět let ale bude letní olympiádu v Londýně podle některých odhadů sledovat až 100 milionů obyvatel EU právě na svém telefonu nebo na jiném zařízení, jako je malá ruční televize či obrazovka zabudovaná třeba v opěradle sedadla v autě.

Obrovský nástup mobilní televize se nečeká jen v Evropě, ale na celém světě. A Brusel si proto řekl, že je nejvyšší čas vstoupit do bitvy o to, podle jakých norem se bude toto vysílání přenášet.

Evropská komise tento týden jednoznačně podpořila jeden ze zhruba šesti soupeřících standardů pro mobilní televizi, zvaný DVB-H. Ten začínají používat výrobci jako Nokia, Motorola a Sony-Ericsson. Ostatní výrobce a některé operátory, kteří vsadili na jiný standard, tím rozzlobila. Podle nich je třeba nechat na trhu, jaká norma nakonec zvítězí.

Komise je ale neústupná. Pokud nestanoví jediný standard právě teď, prý hrozí, že se evropský trh s mobilní televizí rozpadne. Člověk, který by třeba za pět let sledoval onu londýnskou olympiádu na mobilu a přejel přitom hranici z jedné země EU do druhé, musel by se na stejný přenos dodívat na úplně jiném zařízení.

Příští rok rozhodne

Do boje za DVB-H vytáhla eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová. „Evropa je na křižovatce. Buďto se ujmeme celosvětového vedení, nebo umožníme jiným regionům získat na slibném trhu s mobilní televizí dominantní podíl,“ prohlásila Redingová.

Podobná válka se vedla na konci 80. let o normy na mobilní telefonii. Brusel tehdy nařídil používat normu GSM, podle které dnes funguje 80 procent mobilních sítí na celém světě. Pokud nyní na DVB-H nepřejde průmysl sám, komise to nařídí zákonem.

Proč takový spěch? Brusel tvrdí, že norma musí platit už za rok v době mistrovství Evropy ve fotbale a letní olympiády v Pekingu. Právě tyto akce budou pro mobilní televizi znamenat hlavní boom.

Televizní vysílání lze sice sledovat už dnes v mobilech třetí generace pomocí rychlého internetu, ale skutečný rozvoj mají umožnit právě až nové technologie. Těch se na světě dnes používá zhruba šest. Průkopníkem je hlavně Jižní Korea, kde miliony lidí sledují sedm televizních kanálů přenášených pomocí konkurenční technologie DMB. A v USA se prosazuje zase systém MediaFLO vyvinutý firmou Qualcomm.

Komise ale vsadila na DVB-H, protože má v Evropě nejsilnější pozici. A to přesto, že někteří velcí operátoři dávají přednost DMB.

Česko čeká na zákon

Všichni tři operátoři, kteří působí v Česku, sázejí spíš na DVB-H. T-mobile, O2 a Vodafone chtějí na jeho bázi rozjet mobilní televizi v Německu.

V Česku testovala mobilní televizi na bázi DVB-H společnost O2 už na předloňském Invexu. Loni na podzim na něj navázal i T-Mobile, který spustil šestitýdenní test. Komerčnímu spuštění však brání chybějící legislativa o fungování sítí i o převzatém vysílání. Problém má vyřešit novela o digitalizaci vysílání, kterou nyní schválila vláda.

„Sjednocení formátu by jistě zjednodušilo zavádění a užívání služby,“ říká mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. „Ovšem volba technologie mobilní televize a plán digitalizace v ČR, resp. legislativní rámec vysílání jsou rozdílné věci. Nepředpokládáme tedy, že by počin paní komisařky v nejbližší době nějak výrazně urychlil zavádění televize v mobilu,“ dodala.

„Po dořešení legislativy pro vysílání v mobilních telefonech jsme připraveni s ostatními operátory jednat o poskytování služeb na bázi technologie DVB-H,“ říká mluvčí 02 Martin Žabka. A třetí operátor, Vodafone, podle mluvčí Zuzany Doležalové zkoumá, zda by o novou službu měli zákazníci zájem.

Autor: Radek Honzák, Jan Beránek

Sdílet tento příspěvek