Brusel chce průhlednější půjčky

22.05.2007
Spotřebitelé si budou moci lépe porovnat půjčky a získají víc práv. Mají to umožnit nová pravidla, na kterých se včera shodli ministři v Bruselu.

V celé unii bude například stejná metoda pro výpočet sumy, kterou lidé zaplatí navíc za půjčku (takzvanou RPSN). Do dvou týdnů bude možné odstoupit od půjčky bez sankcí. Banky také nebudou smět tvrdě trestat za předčasné doplacení půjčky. Směrnici musí ještě schválit Evropský parlament.

Nejméně půl milionu Čechů si vezme letos půjčku na nákup od bank či splátkových firem. Když ale chtějí zjistit, kde by to šlo nejvýhodněji, stráví tím hodiny času.

České finanční ústavy už sice několik let zájemcům musí říct, kolik za spotřebitelskou půjčku celkově zaplatí. Zákon jim ukládá zveřejňovat právě RPSN, což je procentní sazba, zahrnující veškeré roční náklady spojené s půjčkou. To jsou vedle úroku i všechny poplatky. Z této sazby tak zájemce zjistí, kolik přesně za půjčené peníze zaplatí ústavu každý rok navíc.

O snadném srovnání nabídky se ale stále nedá mluvit. Přesnou RPSN zájemce zjistí, až když mu banka schválí žádost o půjčku. Tuzemské ústavy sice tento údaj uvádějí na svých webech, samy ho ale označují s poznámkou „orientační“ nebo „od“.

Mezi nabídkami jednotlivých firem přitom existují rozdíly. Jak HN zjistily, u České spořitelny mohl včera zájemce, který není jejím klientem, získat půjčku 30 tisíc korun na dva roky za RPSN 13,16 procenta, v ČSOB za 17,45 procenta a v Komerční bance za 20,63 procenta. Stejný úvěr by o minulém víkendu pořídil u splátkové firmy v prodejně ElectroWorldu v Letňanech za 35 procent a v Datartu na Smíchově za 42 procent ročně.

„Přesnou sazbu přidělujeme podle finanční historie a schopnosti žadatele splácet. Naši dobří klienti přitom mají nižší sazbu, než když někoho neznáme,“ říká Tomáš Hala z České spořitelny.

Zpřehlednění nabídky celého trhu je proto podle bankéřů obtížné. Stejná praxe – zveřejňování sazeb „od“ na webových stránkách bank – panuje i v sousedním Německu.

Situace se brzy změní. Finanční poradci se nyní věnují hypotékám, ale plánují i zprostředkování půjček na nákupy. „Do té doby radím vzít raději půjčku od banky než od splátkové firmy a vhodný je také ústav, kde se neplatí za předčasné splacení,“ říká Jan Lenert z firmy Top Consultant.

I před těmito poplatky má Čechy lépe chránit směrnice. V některých bankách je lidem stále neúčtují, Raiffeisenbank a spořitelna chce ale čtyři procenta z nesplaceného částky a Home Credit dokonce osm procent.

Pro úvěry do 100 tisíc eur (asi 2,8 milionu korun) splacené o více než rok před termínem nesmí penále podle unie přesáhnout jedno procento, do jednoho roku pak půl procenta.

Autor: Radek Honzák, Olga Skalková

Sdílet tento příspěvek