Europoslanci neomezili pokusy s genomem

26.04.2007
Evropští poslanci včera po složitých a dlouhých vyjednáváních schválili nová pravidla pro moderní léčebné postupy, včetně genových a buněčných terapií a tkáňového inženýrství.

Návrh křesťansko-demokratických zastupitelů, aby bylo v celé EU zakázáno léčení za pomoci embryonálních kmenových buněk, nakonec neuspěl. Regulovat kontroverzní léčebné postupy bude ale možné na úrovni jednotlivých států.

Moderní terapeutické postupy využívají buněk, genů a tkání v boji proti rakovině, Parkinsonově chorobě či těžkým popáleninám. Členské státy unie mají nyní různé požadavky a přístupy k povolování těchto metod.

Absence společného rámce podle vědců i investorů ztěžuje používání takových postupů v praxi, diskriminuje pacienty a odrazuje firmy, které financují výzkum.

Největší kontroverzi mezi poslanci vyvolala zmínka o povolení léčby za pomoci embryonálních kmenových buněk. Ty vědci získávají izolací z raného stadia lidského embrya a jejich použití členské státy různě regulují či dokonce zakazují – jako v případě Polska či Itálie.

Proti výslovnému zákazu této léčby na unijní úrovni se postavili jak Evropská komise, tak německé předsednictví i liberální a levicoví poslanci.

Podle evropského komisaře pro podnikání a průmysl Güntera Verheugena je dobře, že nová pravidla zajišťují jen to, aby nové způsoby léčby byly efektivní a bezpečné pro pacienty.

Postoj k tomu, zda je léčba eticky přijatelná, by měly jednotlivé státy zaujmout v rámci národní legislativy samy, uvedl komisař ve svém prohlášení.

Podle některých poslanců, ale může být současné znění pravidel nebezpečné. „Zásadní vadou nové regulace je, že nestanovuje hranice pokusů s lidským genomem,“ upozornila česká členka frakce Evropské lidové strany – Evropských demokratů Zuzana Roithová.

Autor: (čtk)

Sdílet tento příspěvek