Unie se blíží k levnějšímu telefonování

13.04.2007
Pro české podnikatele, kteří cestují do zahraničí, pro turisty i pro obyvatele pohraničí se výrazně přiblížila chvíle, kdy už nebudou platit astronomickou cenu za každé volání ze svého mobilu za hranicemi. Klíčový výbor Evropského parlamentu schválil návrh, který srazí ceny roamingu až o 70 procent.

/Od našeho zpravodaje/

Naopak velkou porážku utrpěli v Bruselu evropští mobilní operátoři. Opatření citelně zasáhne do jejich zisků z roamingu, které se odhadují na 8,5 miliardy eur ročně.

Výbor pro průmysl europarlamentu se včera shodl na regulaci velkoobchodních i maloobchodních cen za roaming. Volání mobilním telefonem ze zahraničí domů nebo do jiné země nemá drobné klienty za pár měsíců stát víc než 0,40 eura (11 korun) za minutu. Přijatý hovor nebude dražší než 0,15 eura za minutu (4 koruny). Velkoobchodní cena bude omezena částkou 0,23 eura (asi 6 korun).

Dosud jsou ceny za roaming mnohonásobně vyšší. Podle Evropské komise vyjde Čecha například čtyřminutový hovor domů z Itálie od 4,2 do 5,85 eura (117 až 164 korun) podle operátora a používané sítě.

Komise slaví

„Poplatkům za mezinárodní roaming hlasitě zvoní umíráček,“ radovala se eurokomisařka pro telekomunikace Viviane Redingová, která si prý po hlasování otevřela láhev šampaňského.

„Rozhodnutí je úžasnou zprávou pro všechny evropské spotřebitele,“ dodala. Evropská komise za toto opatření tvrdě bojuje i kvůli tomu, že jí má získat na popularitě. Redingové se ale zřejmě nepodaří prosadit snížení poplatků už o letních dovolených, jak doufala.

Opatření totiž musí nejdřív schválit celý Evropský parlament, který se k tomu chystá v květnu. Při schvalování se nečekají velké problémy. Souhlasit musejí začátkem června i ministři členských států. Parlamentní znění se totiž zatím s jejich názorem neshoduje. Země EU se například nyní shodují na stropu 0,52 eura na odchozí a 0,25 eura na příchozí hovory. Podle nejmenovaných diplomatů se tak cesta k levnějšímu roamingu protáhne nejméně do října. Další spory se vedou hlavně o to, zda by snížené tarify měly platit automaticky pro všechny stávající i nové zákazníky, nebo zda by se klienti o ně museli zvlášť přihlásit. Výbor pro průmysl včera schválil automatickou platnost s tím, že kdo by nechtěl, musel by operátora požádat o zachování původního tarifu.

Jiná opatření, která včera prošla, už tak sporná nejsou. Operátoři budou muset okamžitě varovat zahraniční zákazníky, jejichž telefon se připojí k jejich síti. Zdarma jim musejí poslat SMS s přehledem cen za volání. Uživatelé v roamingové síti také mají mít na displeji telefonu varovnou ikonu.

Operátoři protestují

Evropská unie se rozhodla regulovat roaming, ačkoli její vnitřní trh nefunguje v řadě jiných oblastí služeb. Loni sice schválila směrnici o liberalizaci služeb, ale telekomunikace z ní vyňala. To vadí členu výboru pro průmysl Janu Březinovi. „Není to systémové řešení. EU by měla spíš zbořit bariéry a nechat rozhodnout trh než tvrdě regulovat některé služby,“ řekl Březina, který včera přesto regulační návrh podpořil.

Evropští operátoři, kteří proti regulaci tvrdě lobbovali, včera rozhodnutí europarlamentního výboru ostře kritizovali. Podle nich opatření naruší hospodářskou soutěž. „Kategoricky odmítáme necitlivé regulační opatření. Je jen výsledkem populismu komise,“ řekl mluvčí českého Vodafonu Jakub Hrabovský.

„Ceny za roaming se trvale snižují díky konkurenci na trhu,“ dodal mluvčí, podle něhož je důkazem i služba Vodafonu, jejíž uživatelé zaplatí za roamingové hovory kromě spojovacího poplatku stejnou sazbu jako za domácí. S nižšími sazbami přišli i ostatní čeští operátoři: O2 i T-Mobile .

Autor: Radek Honzák

Sdílet tento příspěvek