Špidla: EU je v sociální oblasti světovým lídrem

21.03.2007
Na půdě Senátu ČR včera proběhla mezinárodní konference, které se zúčastnilo mnoho významných zahraničních i domácích hostů.

Pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR Přemysla Sobotky se diskutovalo především o dosažených úspěších evropského integračního procesu a o pozici EU v současném globalizovaném světě. Stranou nezůstala ani otázka budoucnosti EU a s tím spojené téma Evropské ústavní smlouvy.

Se svými příspěvky vystoupili například delegovaný ministr pro evropské záležitosti Nicolas Schmit (Lucembursko), místopředseda vlády ČR pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg, komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla či předseda Výboru pro ústavní otázky EP Jo Leinen. Závěrečné slovo přednesl bývalý prezident České republiky Václav Havel.

Konferenci měla zahájit Catherine Colonna francouzská ministryně pro evropské záležitosti, ale z důvodu její účasti na mimořádném zasedání francouzského kabinetu přednesl její projev francouzský velvyslanec v ČR Charles Fries. V zahajovacím projevu „Evropa – úspěšný příběh“ zdůraznila důležitost solidarity v rámci EU a v otázce euroústavy se přiklonila k přijetí nejprve její zjednodušené verze zaměřené na otázky fungování institucí a teprve ve druhé fázi by se mělo jednat o rozsáhlejším více ambiciózním textu.

Komisař Špidla hovořil o historických kořenech evropské integrace a zejména o jejím sociálním rozměru. V sociální oblasti je podle něj EU světovým lídrem.

Alexandr Vondra ve svém příspěvku zdůraznil roli USA v počátcích evropské integrace a jejich strategický význam pro EU. Podle něj by se EU neměla bránit volné soutěži a měla by se inspirovat jak tradičním kontinentálním, více sociálním modelem, tak i anglosaským přístupem, který je více liberální. Připomněl také, že o tomto víkendu se v Berlíně sejdou nejvyšší představitelé členských zemí EU, aby podepsali Berlínskou deklaraci o budoucnosti EU. V této souvislosti kriticky poznamenal, že představitelé jednotlivých zemí ještě stále neobdrželi její text od německého předsednictví.

Cílem setkání bylo upoutat pozornost široké veřejnosti k významnému výročí podpisu Římských smluv (25. března 1957), které jsou považovány za základní kámen evropské integrace.

Autor: onl-iHNed, euractiv

Sdílet tento příspěvek