01.03.2007
Žatecký chmel a Pohořelický kapr se včera stali „chráněnými“ značkami. Rozhodla o tom unie, která nyní chrání celkem šest českých výrobků.
Další dvě české značky získaly ochranu z unie
/Od našeho zpravodaje/
„Podle našich informací neobdržela Evropská komise žádnou připomínku,“ říká mluvčí českého zastoupení v unii Jan Vytopil. Podle něj procedura oficiálně skončí zveřejněním registrace ve věstníku komise. To by se mělo stát do několika měsíců. Známky mají výrobcům z těchto oblastí zajistit ochranu před konkurenty a vylepšit jméno na trzích.
Žatecký chmel není možné pěstovat ve stejné kvalitě nikde jinde kvůli jedinečným klimatickým a půdním podmínkám západních Čech,
Pohořelický kapr zase patří jen do rybníků na Znojemsku. Ochranu již mají Štramberské uši, tedy pečivo z Novojičínska, a od vstupu do unie tři piva z Českých Budějovic.
Česko si podalo téměř tři desítky žádostí o unijní ochranné známky, což je nejvíc ze všech nových členských zemí. V brzké době se dá čekat schválení registrace pro hořické trubičky, karlovarský suchar a lomnické suchary. Vyřizování jiných registrací se ale protahuje.
Europoslanec Jan Březina kvůli tomu oficiálně požádal o vysvětlení eurokomisařku pro zemědělství Mariann Fischerovou-Boelovou. Podle Březiny jde zejména o registraci pro Březnický ležák, Starobrněnské pivo, Znojemské pivo, Jihočeskou Nivu a Jihočeskou zlatou Nivu.
Největší komplikace se ovšem dají čekat v případě Karlovarských oplatek, na které si dělají nárok Němci, a Olomouckých tvarůžků, které zase žádají Rakušané. „Komise to posuzuje neutrálně, politické aspekty nechává stranou,“ tvrdí Březina.
Autor: Radek Honzák