31.01.2007
Mezi zeměmi existují velké rozdíly v poplatcích za užívání karet, vyplývá ze zprávy EK. Žádné drastické kroky však navrženy nebyly.
Zákazníci doplácejí na to, že na trhu bankovních karet a v drobném bankovnictví je v Evropské unii málo konkurence. Vyplývá to ze zprávy, kterou Evropská komise uzavřela šetření vedené od června 2005. Podle komise existují mezi zeměmi velké rozdíly v poplatcích za užívání karet; nenavrhla ale žádné drastické kroky, například zrušení mezibankovních poplatků.
Podle EK jsou v některých zemích poplatky obchodníků bankám třikrát až čtyřikrát větší, než ve státech s nízkými poplatky. Velké rozdíly jsou i v mezibankovních poplatcích, které banka prodejce platí bance držitele karty za každou transakci.
Klíčová je úroveň konkurence, tvrdí komise. Podle EK je v mnoha státech bankovní trh velmi koncentrovaný, což umožňuje zavedeným bankám bránit ve vstupu na trh dalším hráčům a vybírat za karty vysoké poplatky.
Zpráva zdůrazňuje, že mezibankovní poplatky se promítnou do maloobchodní ceny. Zákazník o tom nejen neví, ale ani nemůže poznat, do jaké míry a proto se nemůže rozhodnout pro nejlevnější způsob placení.
Komise nicméně nenavrhla zrušení poplatků, jak dříve naznačovala komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová. Prezident evropských operací společnosti MasterCard Javier Perez dnes ocenil, že poplatky nebudou zrušeny. Zdůraznil ale, že komise by se neměla zaměřovat na výši poplatků, ale na bariéry pro vstup na trh.
Komise odmítla tvrzení vydavatelů karet, že by snížení mezibankovních poplatků zvýšilo poplatky pro držitele karet. Šetření ukázalo, že v 20 zemích je vydávání karet ziskové i bez mezibankovních poplatků.
Přes platební karty šly v EU v roce 2005 transakce za 1,35 bilionu eur. Banky při nich získaly na poplatcích 25 miliard eur. V EU používá platební karty asi 500 milionů lidí.
EK se nelíbí roztříštěný trh platebních karet v Evropě a dokazuje to na frekvenci jejich používání. Česko patří k zemím, kde se karty používají nejméně. V roce 2004 bylo v ČR na obyvatele 13 operací prostřednictvím karet. Nejvíce jich je v Dánsku (120), Finsku (112) a Švédsku (98). Nejméně jich je v Řecku (šest), Slovensku a Polsku (po pěti).
EK dále uvedla, že řada bank klade překážky přechodu zákazníků k jiným bankám, když vybírá poplatky za rušení běžných účtů. Rozšířené je i podmiňování nabídky bankovního produktu koupí jiného – třeba při půjčce si musí zákazník koupit u stejné banky i pojištění.
V roce 2005 jen pět až sedm procent spotřebitelů v EU změnilo běžný účet. Mobilitu zákazníků prý brzdí několik široce rozšířených praktik – především malá průhlednost cen za služby, vysoké poplatky za vedení a uzavírání běžných účtů, stejně jako tlak na zákazníka nakupovat další bankovní produkty.
„Šetření zjistilo velké překážky konkurenci, které firmám i spotřebitelům zbytečně zvyšují ceny služeb drobného bankovnictví,“ řekla Kroesová. Komise podle ní použije všech svých pravomocí, aby tyto bariéry zlikvidovala. Chce se při tom zaměřovat na uplatňování protimonopolních zákonů.
Komise zveřejnila předběžné výsledky svého šetření již loni v dubnu. Dnes uvedla, že v některých zemích došlo od té doby k pozitivním změnám, především v Rakousku, Finsku, Irsku a Portugalsku.
Autor: mab-iHNed,čtk