30.01.2007
Eurokomisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti a německá ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež Ursula von der Leyenová tvrdí, že akce budou probíhat na národní úrovni, stejně jako na regionální a místní.
V roce 2007 Evropská unie oslaví 50. výročí od založení. Za předsednictví Německa tak před námi leží symbolický a velmi důležitý rok. V posledních padesáti letech proběhlo v EU mnoho dramatických změn. Evropská unie se rozrostla z původních 6 členských států na dnešních 27. Ještě před nedávnem se stále zdálo nemyslitelné, že EU se může rozkládat od arktického severu na finském území po slunné pláže na Kypru a od Balkánu až po nejzápadnější výběžky Irska. Tato působivá geografická rozmanitost jde ruku v ruce s narůstající rozmanitostí společnosti, a to nejen díky naší stárnoucí populaci, ale také v důsledku imigrace. Princip antidiskriminace je ve středu zájmu Evropské unie a EU podporuje rovné příležitosti pro všechny již od svého založení.
Přesto ale diskriminační postoje nebo chování založené na zastaralých stereotypech a předsudcích stále přetrvávají. Nedávný průzkum Eurobarometru zaměřený na diskriminaci v Evropské unii ukazuje, že více než polovina Evropanů považuje diskriminaci za obecně rozšířenou. Stejně znepokojivý je i fakt, že méně než třetina z nás může prohlásit, že zná svá práva, která nám říkají, zda jsme se nestali obětí diskriminace nebo obtěžování. Ačkoli je bohatá rozmanitost obyvatel Evropy jedním z našich nejvzácnějších zdrojů, existují občané, kterým jsou práva na rovné příležitosti odpírána. Například mnoho žen nemůže plně rozvíjet svoji kariéru pouze proto, že mají děti, a přitom děti jsou pro Evropu nejvyšší prioritou. Děti s přistěhovaleckou minulostí nemohou ve škole komunikovat pouze proto, že se jejich jazykové schopnosti nerozvíjely od raného dětství. Staří lidé jsou vytlačovaní z trhu práce, protože zkušenosti a celoživotní vzdělávání již nepředstavují žádnou hodnotu. Každý si zaslouží rovné zacházení, je to naše právo, a také proto byl rok 2007 zvolen za Evropský rok rovných příležitostí pro všechny.
Jak bude Evropský rok fungovat? Hlavními účastníky Evropského roku rovných příležitostí pro všechny budou občané Evropy. Valná většina akcí bude tudíž probíhat na místní, regionální a národní úrovni. Vlády společně se zájmovými skupinami, jako jsou místní a regionální nevládní organizace, zaměstnavatelé a odborové organizace, sestavily individuální plány a nyní se rozhodují pro činnosti a iniciativy, které by podpořily rovné příležitosti pro všechny v jejich zemi, regionu nebo nejbližším okolí.
Evropská legislativa pro rovné příležitosti je tvořena třemi zákony, které byly v posledních letech přijaty ve všech členských státech a které představují společnou úroveň ochrany proti diskriminaci. Dva ze zákonů zakazují diskriminaci v zaměstnání, ve vzdělávání, sociálním zabezpečení, zdravotní péči a v přístupu ke zboží a službám na základě rasového nebo etnického původu a pohlaví. Třetí zákon se speciálně soustředí na zaměstnání a vzdělávání a zaručuje rovné zacházení se zaměstnanci bez ohledu na jejich víru či přesvědčení, zdravotní postižení, sexuální orientaci či věk. Další iniciativy EU zahrnují hlavní akční program, jehož cílem je pomáhat měnit postoje a chování. Ve smyslu rovnosti pohlaví pokračuje ve svém programu také akční plán z minulého roku zaměřený na rovnost mužů a žen.
Ačkoli všechny tyto aktivity již dosáhly mnoha úspěchů, stále zbývá více toho, co je ještě nutné udělat. Jedním z cílů Evropského roku rovných příležitostí pro všechny je podnítit širší diskusi o tom, jakým způsobem je možné zvýšit povědomí občanů o jejich právech a jakým způsobem se mohou již existující zákony skutečně stát součástí jejich běžného života. Z nedávného průzkumu Eurobarometru vyplývá, že respondenti považují za nejlepší šiřitele poselství o rozmanitosti školy, rodiče a média.
Zvláště významnou roli hraje podnikání, jelikož všechny druhy diskriminace představují obrovskou ztrátu talentů a kvalifikovaných pracovních sil. Průzkum Evropské komise z poslední doby ukazuje, že 83 % společností, které uplatňují politiku rozdílnosti, prohlašuje, že jim přinesla do podnikání výhody. Manažeři podniků pochopili, že uplatněním větší rozmanitosti v pracovní síle mohou lépe zaměstnávat a udržet si kvalifikované pracovníky, které potřebují. Rozmanitost navíc podporuje inovace.
Různorodá společnost je něco, o co musíme pečovat. Obohacuje lidi a jednotlivým společenstvím přináší výhody. Rozdíly a odlišnosti leží v samém jádru Evropské unie. Evropský rok rovných příležitostí pro všechny chce podpořit lidi v tom, aby si vážili těchto rozdílů a vyzdvihovali rozmanitost, a chce podnítit konkrétní a reálné činy.
Autor: mab-iHNed,Evropska-unie.cz