Průzkum: Být postižený je v EU největší problém

29.01.2007
Podle průzkumu Eurobarometru jsou v Česku diskriminováni také starší lidé, Romové, cizinci i ženy.

Eurobarometr zkoumá názory veřejnosti v zemích Evropské unie. Poslední průzkum se uskutečnil u příležitosti Evropského roku rovných příležitostí, který byl vyhlášen pro rok 2007. Evropská komise v rámci výzkumu sledovala názory Evropanů na diskriminaci na základě etnického původu, handicapu, sexuální orientace, věku, náboženství a pohlaví.

Téměř dvě třetiny obyvatel EU se domnívá, že v jejich zemi existuje diskriminace. Za největší společenskou nevýhodu považují Evropané postižení, romský původ, následuje věk nad 50 let, jiný etnický původ a homosexualita spolu s ženským pohlavím. Celkem 88% Čechů si myslí, že být postižený znamená problém, stejný postoj zastává o 11% méně Evropanů. Překvapivě hodně lidí v Česku 85% považuje za komplikaci věk nad 50 let, v EU si totéž myslí 69% populace. O častém výskytu věkové diskriminace je přesvědčeno 63% Čechů. V EU je toto číslo 46%.

Průzkum zjistil, že většina Evropanů má přátele, kteří se liší od většinové společnosti. Nejčastěji se lidé přátelí s těmi, kteří postižení, jiného etnického původu a nebo vyznávají odlišné náboženství. Nejméně navazují respondenti vztahy s homosexuály, pouze 35% dotazovaných má mezi nimi přátele, a Romy, s těmi je v přátelském kontaktu jen 12% populace. Vůči homosexuálům jsou vstřícnější lidé s vysokoškolským vzděláním a ženy. Vzdělání má také vliv na postoj k vyznavačům jiného náboženství a postiženým. Češi jsou vůči odlišným lidem opatrnější, všechny sledované „jiné“ skupiny mají méně příznivců v Česku než v jiných zemích EU. Rozdíl je pouze ve vztahu k Romům. Roma má mezi svými přáteli 18% obyvatel.

Jen třetina českých respondentů zná svoje práva pro situaci, kdy by se stali obětí sexuálního obtěžování nebo jiné diskriminace. Více než polovina o svých právech neví nebo je špatně informovaná. Stejně nízká je informovanost v zemích EU. V Česku navíc dosud neexistuje antidiskriminační zákon, který by měl oběti diskriminace chránit. Měl být přijat k datu vstupu země do EU, ale stále nebyl schválen.

„Evropský rok rovných příležitostí 2007 se bude snažit informovat lidi o jejich právech, aby se všichni mohli těšit životu bez diskriminace a stejnému přístupu,“ uvedl evropský komisař pro zaměstnanost a sociální věci Vladimír Špidla. „Řekl bych, že hlavním cílem tohoto roku bude zvýšit povědomí občanů o přínosech spravedlivé a jednotné společnosti, ve které máme všichni rovné příležitosti, bez ohledu na pohlaví, rasový nebo etnický původ, náboženství, postižení, věk nebo sexuální orientaci,“ uzavřel Špidla.

Autor: lkh-iHNed,Eurobarometr

Sdílet tento příspěvek