22.01.2007
Schválení mandátu předcházela diskuse mezi starými a novými členy o evropských aspiracích Ukrajiny i o financování spolupráce unie s jejími sousedy. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v debatě zdůraznil, že Ukrajina je evropská země a že EU by měla udělat co nejvíce, aby jí pomohla. Podle něj nejde o charitu, ale o zájmy EU.
Ministři zahraničí Evropské unie schválili mandát pro vyjednávání s Ukrajinou o smlouvě o spolupráci, ale vynechali ze závěrů zmínku o budoucích evropských aspiracích Kyjeva. Ministři zahraničí visegrádské čtyřky se také společně vyslovili pro posílení vztahů „sedmadvacítky“ s východními sousedy.
Již před dnešní schůzkou byly země jako Francie, které jsou opatrné vůči dalšímu rozšiřování EU, proti tomu, aby mandát obsahoval zmínku o případném budoucím členství Ukrajiny v unii. Nakonec prohlášení ministerské schůzky obsahuje kompromisní variantu, podle níž „nová dohoda nijak nepředjímá další vývoj ve vztazích mezi EU a Ukrajinou“.
Evropská komise chce ještě začátkem tohoto roku začít jednat s Ukrajinou o smlouvě o spolupráci, která by prohloubila nynější vztahy unie s Kyjevem a předcházela by možná dohodě o volném obchodu.
Ministři zahraničí ČR, Slovenska, Maďarska a Polska dnes také v Bruselu předali kolegům dopis, který se vyslovuje pro „robustnější“ spolupráci unie se sousedy na východě a pro „urychlení jejich přibližování k EU“. Z prohlášení, které má ČTK k dispozici, vyplývá, že země visegrádské čtyřky během několika týdnů přijdou s podrobným návrhem, jak posílit sousedskou politiku unie. Ta by měla východní sousedy unie podpořit při realizaci reforem a pomoci při jejich přibližování k unii, uvádí prohlášení.
V debatě na toto téma dávali podle diplomatů někteří ministři ze starých zemí najevo obavu, aby rozšíření spolupráce s východními sousedy neznamenalo méně peněz na spolupráci se sousedy jižně od EU.
Autor: mab-iHNed,čtk