EU hodlá zmrazit konta osob spjatých s „íránským atomem“

22.01.2007
Ministři zahraničí Evropské unie se na dnešní schůzce shodli, že sankce proti Íránu, které loni v prosinci přijala Rada bezpečnosti OSN kvůli íránskému jadernému programu, by měly členské země začít uplatňovat „v plné šíři a bezodkladně“.

Důrazný postoj vůči Íránu ministři potvrdili také ochotou jít v případě nutnosti i nad rámec sankcí schválených OSN.


Teherán tvrdí, že jeho jaderný program slouží výhradně k mírovým účelům, pro výrobu elektřiny. Spojené státy i EU ale Írán podezřívají z toho, že vyvíjí jaderné zbraně.


RB OSN přijala „íránskou“ rezoluci 23. prosince po několika měsících neúspěšných jednání. Rezoluce vyzývá Írán, aby ukončil obohacování uranu a zastavil výzkumnou a vývojovou činnost, která by mohla vést k produkci jaderných zbraní. Zakazuje také dodávat Teheránu materiály a technologie, které by mohly přispět k rozvoji jeho jaderných a raketových programů a přikazuje zmrazit konta firem a jednotlivců zapojených do íránských nukleárních a raketových aktivit.


Ministři EU souhlasili s nařízením zmrazit konta fyzických i právnických osob spjatých s íránským jaderným programem. Zároveň se nad rámec rezoluce RB vyslovili pro opatření, jež by íránským občanům zabránily v EU studovat záležitosti spojené s šířením zbraní hromadného ničení.


Pokud Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) do 60 dní od přijetí rezoluce nepotvrdí, že Írán všechny požadavky mezinárodního společenství splnil, mohou podle rezoluce RB následovat další opatření.


Írán rezoluci odmítá a dnes se dokonce v odvetě za ni rozhodl zakázat 38 inspektorům MAAE vstup na svá jaderná zařízení. Až dosud přitom Teherán s MAAE alespoň částečně spolupracoval.


Postoj EU je dalším z kroků, jimiž Západ stupňuje tlak na to, aby se Írán svého jaderného programu vzdal. Například americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová během uplynulého víkendu varovala před případným rizikem všechny firmy, které s touto zemí obchodují.


EU dnes nicméně opakuje svůj zájem na tom, aby řešení bylo dosaženo jednáním. Připomíná také nabídku z loňského června, která navrhovala Teheránu ekonomické pobídky výměnou za zastavení programu na obohacování uranu.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek