EU zvažuje zrušení embarga turecké části Kypru

22.01.2007

Dnešní prohlášení následuje poté, co se unijní ministři na prosincovém zasedání v principu shodli, že budou usilovat o ukončení izolace severní části ostrova. Do té doby tomu bránila řeckokyperská část, která je členem EU od roku 2004.

Evropská unie začne jednat o zrušení obchodního embarga turecké části Kypru. Dohodli se na tom ministři zahraničí EU na dnešním setkání v Bruselu.

Práce na zavedení obchodních vztahů musí „bezodkladně začít“, uvádí dnešní prohlášení ze schůzky ministrů. EU se tak snaží vyjít vstříc Turecku, které podmiňuje zrušením obchodní blokády severního Kypru otevření vlastních přístavů a letišť plavidlům a letadlům z řecké části ostrova.

Evropská unie se zavázala obnovit volný obchod se severním Kyprem už před dvěma lety, nestalo se tak ale právě kvůli odporu kyperských Řeků.

Kvůli tomu, že Turecko se odmítá otevřít řeckému Kypru, Evropská unie loni v prosinci s Tureckem částečně zmrazila přístupová jednání. Turecko se totiž zavázalo k celní unii s EU a blokádou řecké části Kypru své smluvní závazky porušuje.
Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Ankara vyslala na ostrov své vojáky. Následně Ankara podpořila – a také jako jediná uznala – vznik samozvané Severokyperské turecké republiky, která uvízla v dlouholeté mezinárodní izolaci. Jižní řecká Kyperská republika se v roce 2004 stala členem EU.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek