Eurobarometr: Češi se obávají přistěhovalců

18.12.2006
Podle průzkumu evropského ústavu chtějí občané ČR tvrdší tresty pro zločince, fandí sňatkům homosexuálů a schvalují legalizaci marihuany.

Drtivá většina Čechů si myslí, že zločinci by měli dostávat tvrdší tresty. V rámci EU patří také k příznivcům sňatků homosexuálů a legalizace marihuany, ale podobně jako občané ostatních nových členských zemí mají mizerné mínění o přistěhovalcích. Většina z nich si také myslí, že volný čas by měl být důležitější než práce. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnil evropský ústav Eurobarometr.


Naprostá většina 85 procent Evropanů si myslí, že je příliš tolerance a že zločinci by měli dostávat tvrdší tresty. Nejrozšířenější je tento názor na Kypru (97 procent), v ČR (95), na Slovensku (93) a v Belgii (90).


Pro sňatky homosexuálů je v průměru 44 procent lidí v EU, když nejrozšířenější je tento názor v Holandsku (82 procent), Švédsku (71) a Dánsku (69). ČR je na osmém místě s 52 procenty. Nejdůrazněji proti jsou Lotyši (12 procent stoupenců), Kypřané (14), Řekové (15) a Poláci (17), ale i Slováci s 19 procenty.


Podstatně méně lidí si ale myslí, že by homosexuální páry měly mít právo adoptovat děti. Pro je v průměru 32 procent Evropanů, nadpoloviční většina je pro jen v Nizozemsku (69) a Švédsku (51). V ČR to je 24 procent, nejméně je pro Poláků a Malťanů (sedm procent).


Příliš populární není v EU ani legalizace osobní spotřeby marihuany, když ji podporuje v průměru jen 26 procent respondentů. Největší zastání má tento názor v Nizozemsku (49), Španělsku (40), Británii a ČR (po 32 procentech). Slováci jsou na 17. příčce s 16 procenty.


Menšina 40 procent lidí v EU se domnívá, že přistěhovalci jsou pro jejich zemi velkým přínosem. Myslí si to jen 17 procent Čechů, což je řadí až na 22. příčku. Poslední jsou Slováci s 12 procenty. Nejvíce si imigrantů cení ve Švédsku (79), Portugalsku (66) a Irsku a Lucembursku (po 56 procentech).


Češi také patří v rámci unie ke stoupencům využívání volného času, když 58 procent z nich si myslí, že volný čas by měl být důležitější než práce. Jsou tedy podstatně nad průměrem EU (48 procent), ale s odstupem za Kypřany (69), Estonci (67), Řeky (66) a Španěly (65). Volnému času dává přednost také 62 procent Slováků.


Na opačném konci této tabulky jsou Němci (27 procent), Lucemburčané (32), Litevci (36) a Nizozemci (40).

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek