Turecko si stěžuje: EU je pod vlivem Kypru

13.12.2006

Ankara kritizovala Evropskou unii, že ve svém pondělním rozhodnutí částečně zmrazit přístupové rozhovory s Tureckem podlehla nátlaku Kypru.

Turečtí představitelé také unii vytkli váhavost, pokud jde o řešení problému rozděleného ostrova, a zdůraznili, že tuto záležitost může vyřešit pouze OSN.

Ministři zahraničí EU v pondělí rozhodli dočasně zastavit posuzování osmi kapitol z celkových 35, které musí Turecko naplnit na své cestě k členství v unii. Tento krok znamená pro Ankaru citelné zpoždění ve vyjednávacím procesu. Podnětem k rozhodnutí EU byla přetrvávající neochota Ankary otevřít spojům z řecké části Kypru své přístavy a letiště, ač se k tomu zavázala.

„Nepřistoupíme na to, že EU ustoupila tlaku, zvlášť tlaku ze strany kyperských Řeků,“ prohlásil mluvčí tureckého ministerstva zahraničí Namik Tan na tiskové konferenci v Ankaře. Dodal, že unie nedokázala předložit „ten správný recept na celkové řešení“ kyperské otázky a že jediné místo, kde lze takového řešení dosáhnout, je OSN.

Upozornil také, že pokud jde o zpřístupnění tureckých přístavů a letišť Kypru, Ankara „v žádném případě nepřistoupí k jednostranným opatřením…, dokud nebude ukončena izolace kyperských Turků“. „V tom se náš postoj nezměnil a měnit se ani nebude,“ zdůraznil.

Kypr je rozdělen od roku 1974, kdy Ankara vyslala na ostrov své vojáky. Následně Ankara podpořila – a také jako jediná uznala – vznik samozvané Severokyperské turecké republiky, která uvízla v dlouholeté mezinárodní izolaci. Jižní řecká Kyperská republika se v roce 2004 stala členem EU.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek