Poláci nechtějí přídavky na děti od Polska, ale od EU

11.12.2006
Úřadovny sociální pomoci po celém Polsku hlásí, že stále více rodin se zříká přídavků na děti. Nechtějí je od Polska, ale přejí si je z Evropské unie, od státu, kde legálně pracuje rodič dítěte.

Jen si to představte: máte tři děti, muž legálně pracuje v Irsku, žena zůstala v Polsku. A Irsko posílá manželce měsíčně 1600 zlotých (cca 11.750 Kč). Hodně Polek by bralo takový plat!


Vše začalo před pár týdny. V regionálním středisku sociální pomoci v Rzeszowě se přihlásilo 600 chlapů, které zaměstnal podnik v Norsku. „Přišli s formuláři, že mají legální zaměstnání,“ říká ředitelka Malgorzata Zajdelová-Ostrowská, „a legální práce znamená, že všem náleží norský příplatek. Tedy nikoliv 48 zlotých, ale skoro 450 zlotých na každé dítě. Stačí jen, aby polský úřad vyplnil papíry a poslal je do Norska.“


Donedávna opolské středisko zpracovávalo pár žádostí do týdne. Teď 300 denně. V Podkarpatsku padesátku denně. Podobně ve Velkopolsku, Slezsku a Malopolsku. I tam počet žádostí roste v násobcích. V Poznani počet žadatelů o přídavky na děti ze zahraničí vzrostl z loňských pěti stovek na 2500.


„Šeptandou se roznesla informace, že v unijních státech lze brát přídavky na děti. Až doteď o tom vědělo jen málo Poláků pracujících v zahraničí,“ vysvětluje Danuta Śliwińská z poznaňského střediska.


Německo a Irsko vyplácejí na dítě více než 550 zlotých (přes 4000 Kč) a Británie skoro 400 zlotých. Němci vyplatí peníze dokonce tři roky zpětně od podání žádosti, pokud rodič prokáže, že tam ty tři roky legálně pracoval.


„Skutečně, v Irsku se stále více Poláků stará o irské přídavky. Taky není divu, když v Polsku dostanou na dítě jen deset eur,“ říká Niamh Clery z dublinského nevládního sdružení radícího občanům.


Podle spolkového úřadu práce v Norimberku německé přídavky pobírá 37.000 Poláků na více než 50.000 dětí. „Německá strana začala zjišťovat v Polsku, zda Poláci s dvojím občanstvím neinkasují přídavky v obou zemích,“ konstatuje Śliwińská.
Ale i tak se roznesla zpráva, že unijní přídavek může být desetkrát vyšší než polský. Niamh Clery nabízí jednodušší vysvětlení: „O rozruch se postaraly polskojazyčné noviny v Irsku.“


„Cože? 150 eur na dítě? Neměli jsme o tom ani ponětí!“ usmívají se Lukasz a Agnieszka Zlamaniecovi, rodiče šestiletého klučiny. V rzeszowské úřadovně si vyzvedli dokumenty, napřesrok míří pan Lukasz do práce v Nizozemsku.
Polské úřady varují, že kdo by nenahlásil příjmy ze zahraničí, pobíral by tuzemské přídavky v rozporu se zákonem. Nárok
na ně má totiž pouze rodina, kde příjem na člena domácnosti nepřekračuje 504 zlotých (3700 Kč).


„Lidi ty zloté vrátí. I tak se jim to vyplatí,“ konstatuje Śliwińská. „Jedna paní prý vrátila 8000 zlotých polských přídavků, aby mohla dostat z Irska 20.000,“ říká Barbara Babaová z podkarpartského střediska sociální pomoci.
Ministerstvo práce však nedokáže odpovědět na otázku, kolik Poláků v zahraničí dostává přídavky na děti.

Autor: mab-iHNed,čtk

Sdílet tento příspěvek