Druhá železná opona v Česku nespadne

06.12.2006
Česko od 31. 12. 2007 vstoupí do Shengenského systému a zmizí tak kontroly na hranicích a letištích pro jeho občany.

Hranice schengenského prostoru se pro nové členské státy otevřou s poledním dnem roku 2007. Čeští občané tak budou moci překračovat hranice všech zemí EU bez předložení pasu nebo občanského průkazu. Letištní kontroly by měly zmizet nejpozději v březnu 2007. Výjimku tvoří pouze Velká Británie a Irsko, které nejsou součástí shengenského systému.


„Po vstupu do Evropské unie je to nejvýznamnější historický milník. Čeští občané přestanou být občany druhé kategorie,“ uvedl premiér Mirek Topolánek na setkání s novináři. Podle něj se jedná o velký úspěch evropské politiky nové vlády, neboť ještě na jaře letošního roku nebylo jasné, zda do Shengenu nevstoupí nové členské země až mezi lety 2010 a 2012. „Úspěch přinesl náš důsledný postoj při jednání v rámci EU a Visegrádu,“ zdůvodnil příznivý výsledek rozhodnutí Topolánek, „ukázalo se, že pokud jsme aktivní hráčem na evropské šachovnici, dokážeme získávat spojence.“


„Hrozilo, že spadne druhá železná opona. Dále by platilo dělení na občany první a druhé kategorie,“ varoval ministr vnitra Ivan Langer. Vstup České republiky do Shengenu považuje za výsledek tvrdé práce a dobré koordinace vzájemných jednání, jak na úrovni státu, tak celé Evropské unie.


Česko patří podle ministra vnitra k nejlépe připraveným zemím. „Česká republika je průběžně hodnocena. Evropská unie k nám nemá žádné závažné výhrady,“ zhodnotil situaci Langer. Náklady na vstup do shengenského systému se odhadují na 200 milionu korun. Investice půjdou zejména do informačních technologií a vzdělávání pracovníků. „Není to málo, ale naše investice a naše práce nám přinesou dobrý pocit, že jsme plnoprávnými občany EU,“ vysvětlil Langer, „náklady jsou však zhruba poloviční proti případnému odkladu vstupu do Schengenu.“


Po vstupu do shengenského systému uvolní policie zhruba 600 svých pracovníků, kteří působili na hranicích. Podle Langera by se tak zlepšit bezpečnostní situace země. Langer odhaduje, že část budov, které využívala pohraniční stráž, bude zbourána, protože již nebude potřeba. „Některé bych naopak nechal stát jako připomenutí, že i po vstupu České republiky do Evropské unie, byla Evropa rozdělena,“ zdůvodnil svou vizi Langer.

Autor: Hamplová Ludmila

Sdílet tento příspěvek