23.11.2006
Stejně skepticky se staví k případnému přijetí Turecka do EU.
Drtivá většina Rakušanů je proti případnému přijetí Turecka za nového člena Evropské unie, nezdá se jim ani užší spolupráci s Českou republikou. Vyplývá to z průzkumu společnosti SWS na zadání rakouské Společnosti pro evropskou politiku (ÖGfE).
Proti členství Turecka v EU je 85 procent obyvatel Rakouska a jen devět procent by Turecko v EU rádo uvítalo. Zhruba se tak potvrzuje nedávný evropský průzkum veřejného mínění Eurobarometer, podle něhož vstup Turecka do EU odmítá 81 procent rakouských občanů, což je nejvíce z celé unie.
Rakušané se podle průzkumu dívají nejednoznačně na možnou užší regionální spolupráci své země ve smyslu „regionálního partnerství“ se sousedními státy jako Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. S Maďarskem si ještě dokáže užší spolupráci představit 70 procent respondentů. S Českem ale už jen 49 procent a 35 procent dotazovaných dokonce vyjádřilo velké pochybnosti vůči spolupráci s Prahou. Zároveň se ale 59 procent Rakušanů domnívá, že alpské republice vstup čtyř sousedních zemí do EU v roce 2004 prospěl, opačný názor vyjádřilo 34 procent lidí.
Nejlépe vyšly z ankety dvě bohaté země, které o vstup do EU neusilují. Pro vstup Norska do EU se vyslovilo 89 procent dotázaných, členství sousedního Švýcarska v unii si přeje 86 procent rakouských občanů. Tři čtvrtiny dotázaných se vyslovily rovněž pro začlenění Chorvatska do evropských struktur. Z ostatních zemí západního Balkánu má největší podporu Bosna a Hercegovina (41 procent), menší pak Černá Hora (37 procent) či Srbsko (33 procent). Se vstupem Ukrajiny do EU by souhlasilo 32 procent Rakušanů.
Autor: lkh-iHNed, čtk