21.11.2006
V dohodě z Melku, uzavřené v prosinci 2000 a podepsané počátkem následujícího roku v Bruselu, se Česko zavázalo prověřit možnost zvýšení bezpečnosti několika uzlů elektrárny, poskytovat neprodleně veškeré informace o provozu a umožnit monitorování okolí elektrárny.
Evropská komise údajně podpořila stanovisko spolkové země Horní Rakousy v debatě kolem jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Agentuře APA to sdělil hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer.
Lotyšský evropský komisař pro energetiku Andris Piebalgs prý Pühringera písemně ujistil, že EK se bude zasazovat o splnění dohody z Melku, pokud to bude v jejích silách. Komisař podle hejtmana uvedl, že jde o bilaterální dohodu mezi Rakouskem a Českem, ale zároveň potvrdil, že byla uzavřena za podpory Evropské unie.
„Jde o povzbudivý signál z Bruselu, který prokazuje, že naše strategie nezprošťovat EU zodpovědnosti v kauze Temelín byla správnou cestou,“ prohlásil podle APA hejtman Pühringer.
V dohodě z Melku, uzavřené v prosinci 2000 a podepsané počátkem následujícího roku v Bruselu, se Česko zavázalo prověřit možnost zvýšení bezpečnosti několika uzlů elektrárny, poskytovat neprodleně veškeré informace o provozu a umožnit monitorování okolí elektrárny. Rakousko naopak slíbilo, že přestane blokovat uzavření kapitoly energetika při vstupním jednání Česka s EU a že zabrání blokádám rakousko-českých hraničních přechodů. Rakouští odpůrci Temelína si ale podle některých pozorovatelů vykládají dohodu tak, že oni budou určovat, čím má česká strana elektrárnu „vylepšit“, a ta to uskuteční. Pokud má česká strana jiný názor, „neplní dohodu“. Objektivní skutečností také je, že na některé otázky jaderné bezpečnosti existuje tolik názorů, kolik expertů je posuzuje.
Odborníci, včetně některých rakouských, se domnívají, že v případné mezinárodní žalobě Vídeň nemá šanci. Praha tvrdí, že nedávnou kolaudací temelínské jaderné elektrárny neporušila žádnou mezinárodní dohodu. Naplněny podle ní byly cíle stanovené v závěrech melkského procesu a v pozdějším ujednání v Bruselu z listopadu 2001. Podle Černínského paláce byla kolaudace dlouho očekávána a předcházela jí mnohaletá česko-rakouská spolupráce; spokojenost s průběhem melkského procesu potvrzovala i Vídeň.
Kvůli údajnému porušování dohody z Melku odstartovali hornorakouští odpůrci atomu letos v lednu další blokády na hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Na stejném místě by se měla uskutečnit i protestní akce naplánovaná na začátek příštího měsíce, rakouští odpůrci atomu nevylučují ani další blokády.
Autor: mab-iHNed,čtk